W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Profilaktyka Palenia Tytoniu

profilaktyka palenia tytoniu

Zadziwiającym jest fakt, że większość społeczeństwa doskonale wie, że palenie jest szkodliwe, a mimo to 39% mężczyzn i 23% kobiet nadal codziennie pali papierosy.
Niepokojącym zjawiskiem jest to, że palenie rozpoczyna już młodzież w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest przekazanie jej informacji n/t szkodliwości palenia tytoniu i wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska.
Dzieci, młodzież, kadrę pedagogiczną szkół, a także rodziców i opiekunów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą programową:

Projekt  "Młodzieżowi  Liderzy  Zdrowia-kontra  tytoń

Projekt został opracowany przez pracowników Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu, jest realizowany przez pracowników ds. oświaty zdrowotnej powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych województwa wielkopolskiego wśród uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych.

Corocznie w każdym powiecie województwa przeprowadzane jest minimum jedno szkolenie wraz z warsztatami dla grupy około 20 uczniów. Zajęcia mają na celu przygotowanie młodych ludzi do roli lidera, który w swoim środowisku będzie promował modę na niepalenie. Podczas szkoleń młodzież dowiaduje się dlaczego palenie tytoniu tradycyjnego i inhalowanie e - papierosów szkodzi, z jakich powodów ludzie sięgają po papierosy, a także uczy się jak odmawiać, kiedy osoby palące proponują zapalenie papierosów. Wiedza uczestników projektu zostaje oceniona zarówno przed, jak i po szkoleniu. Pozwala to na dokonanie analizy poziomu wiedzy uczestników po przeprowadzonych zajęciach.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w szkoleniu, zwróć się do odpowiedniej dla miejsca nauki lub zamieszkania Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Koordynator w PSSE w Lesznie:

Agnieszka Podfigurna
e-mail: oswiata.zdrowotna@psse-leszno.pl

E-Papierosy

Wszystkie nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy czy IQOS-y, zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą. Z punktu widzenia zdrowia, jego ochrony i umacniania, dyskusja nad tym, czy korzystniejsze od palenia tradycyjnych papierosów jest inhalowanie e-papierosów czy IQOS-ów jest bezpodstawna. Bo i o czym tu dyskutować? Zdrowie na każdym etapie życia jest wartością nie do oszacowania. Trwająca obecnie debata niesłusznie przekonuje palaczy, że nowatorskie wyroby tytoniowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ich użytkowników. Dlatego też trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie formy inhalowania nikotyny są szkodliwe, co zostało już udowodnione.

Jeżeli chodzi o nowe urządzenia do podgrzewania tytoniu, wciąż nie poznano efektów długotrwałego ich użytkowania; z prostej przyczyny – są zbyt krótko na rynku. Zbyt krótki okres obserwacji nie pozwala również stwierdzić, że użytkowanie tego urządzenia nie ma wpływu na rozwój nowotworów czy też przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma.

Poniżej zamieszczamy informacje na temat nowatorskich wyrobów tytoniowych:

 

Koordynator w PSSE w Lesznie:

Agnieszka Podfigurna
e-mail: oswiata.zdrowotna.psse.leszno@sanepid.gov.pl

Materiały

Nowy wzór znaku zakazu palenia - PDF
znak-palenia-bez-dymka.pdf 0.57MB
Nowy wzór znaku zakazu palenia - wektor
znak-palenia-bez-dymka.zip 0.15MB
MEN i GIS Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów
MEN-i-GIS​_Informacja-na-temat-zagrożeń-dotyczących-e-papierosów.pdf 0.18MB
E-papierosy-prezentacja
e-papierosy-prezentacja-2511.pdf 2.85MB
{"register":{"columns":[]}}