Profilaktyka HIV/AIDS
Testy na obecność wirusa HIV
TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość. Całoroczny Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD) w województwie wielkopolskim znajduje się:
ul. Półwiejska 17/18
61-870 Poznań
gabinet nr 1
Godziny pracy Punktu:
poniedziałek 14.00 - 20.00
czwartek 16.00 - 20.00
piątek 10.00 - 14.00
Pobrania krwi odbywają się do godziny 19.30
Telefon informacyjny: 730 110 830 - czynny w środy w godz. 17.30 - 19.00
e-mail: poznanpkd@gmail.com
PKD oferuje także badania w kierunku HCV i kiły.
Możliwe są tzw. "testy szybkie".
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia.
W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy przesiewowe - oparte na metodzie ELISA (EIA), wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od miejsca badania.
Interpretacja wyniku:
Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło min. 12 tygodni
a wynik testu jest ujemny, oznacza to, że osoba badana nie jest zakażona wirusem HIV.
Wynik dodatni (pozytywny) testu przesiewowego nie świadczy jeszcze o zakażeniu wirusem HIV. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik dodatni testu musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia - metodą Western blot. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony wirusem HIV.
Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)
W punkcie konsultacyjno–diagnostycznym (PKD), testy w kierunku HIV wykonywane są anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który informuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, szacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustala, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!
Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.
Poza PKD badania w kierunku HIV można wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w laboratoriach niektórych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu prywatnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, B i C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto - w trosce o własne zdrowie - wykonać dodatkowe badania także w tym kierunku.
Profilaktyka i Konkursy w Wielkopolsce
Akcja informacyjno - edukacyjna "Bezpieczne Walentynki"
Akcja informacyjno – edukacyjna „Bezpieczne Walentynki” jest organizowana od 2009 roku. W ramach akcji organizowane są różnorodne działania informacyjno – edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych (punkty informacyjne w szkołach, prelekcje, audycje emitowane przez radiowęzły szkolne, wystawy materiałów i inne)
Celem akcji jest zwrócenie uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań w kontekście zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Akcja ma też za zadanie zachęcić młodzież do wykonywania bezpłatnych i anonimowych badań na obecność HIV w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych.
Projekt "Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV"
Celem projektu "MLZ kontra HIV" jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS wśród młodzieży oraz zachęcenie jej do przekazywania zdobytej wiedzy
w dalszej tzw "edukacji rówieśniczej" - młodzież uczestnicząca w projekcie przekazuje wiedzę swoim rówieśnikom w trakcie codziennych, zwykłych sytuacji.
Realizatorzy Projektu "MLZ - kontra HIV" podkreślają, że młodzież chętniej przyjmuje informację związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i seksualnością od rówieśników niż od osób dorosłych. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV i AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami. Badania ankietowe, przeprowadzone przed i po realizacji wskazują, iż poziom wiedzy młodzieży po realizacji Projektu wzrasta w sposób istotny, umożliwiając im prowadzenie edukacji rówieśniczej.
Historia Czerwonej Kokardki
„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość.
Czerwona kokardka ma kształt odwróconej litery V, co oznacza, że jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol stworzyła organizacja charytatywna Visual AIDS zrzeszającą artystów działających w Nowym Jorku. Celem było upamiętnienie zmarłych i chorych na AIDS, a także zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS.
W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS, które otrzymują osoby lub instytucje przyczyniające się w szczególny sposób do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź wnoszących istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.
Kampanie Społeczne KC ds. AIDS
Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „Mam czas rozmawiać”.
Grupą docelową kampanii są rodziny wielopokoleniowe, osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD) może dotyczyć.
Więcej informacji: http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/
Koordynator w PSSE w Lesznie:
Agnieszka Podfigurna
e-mail: oswiata.zdrowotna.psse.leszno@sanepid.gov.pl
Materiały
Spot radiowy Mam czas rozmawiaćSpot_radio_mamczasrozmawiac.mp3 0.92MB Minirozmówki rodzinne
Minirozmowki_rodzinne.pdf 3.20MB