W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wszawica

Wszawica

Wszawica - powracający problem

Problem wszawicy w szkole powraca każdej jesieni wraz z nowym rokiem szkolnym. Rodzice otrzymują informację od wychowawców klas z prośbą o regularne sprawdzanie czystości głów dzieci oraz w razie potrzeby zastosowanie leczenia. Ponieważ na terenie Polski od lat nie występują niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy, wywoływana przez nie choroba nie znajduje się już w wykazie chorób zakaźnych. Tym samym nie jest już objęta działaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Biorąc pod uwagę wspomnianą sytuację, bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili wcześnie rozpoznać i właściwie zareagować na pierwsze objawy zakażenia.
Wszawica głowowa jest chorobą wywołaną zarażeniem wszą głowową. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia, w miejscu których odczuwalny jest świąd. Wskutek drapania powstają nadżerki pokryte strupami, często skóra zostaje wtórnie nadkażona. Wesz głowowa jest pasożytem o długości 2-3 mm, koloru brudno-białego lub szarego, który może stać się ciemniejszy lub jaśniejszy w zależności od koloru włosów. Żyje około miesiąca, jednak poza głową może przeżyć 1-2 dni. Samica składa codziennie jajeczka zwane gnidami, przylegające mocno do włosów dzięki substancji klejącej. W ciągu 6 – 10 dni rodzi się larwa, która przekształca się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo żyją wszy lub ich jaja.

Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. Najczęściej można je znaleźć za uszami i na tyle głowy. Wtedy należy zastosować dostępne w aptekach preparaty likwidujące pasożyty i ich jaja. Aby wykluczyć możliwość zarażenia, kurację należy przeprowadzić wśród wszystkich domowników. Zagnieżdżenie się pasożytów utrudnia związywanie włosów w sytuacjach narażenia na bliski kontakt z innymi osobami, częste mycie włosów, korzystanie z własnych szczotek i grzebieni.

Materiały

PEDIKULOZA czyli co Towje dziecko może mieć na głowie
pedikuloza.pdf 3.40MB
Ulotka "Wszawica" 1 strona
wszyawica-ulotka-awers.jpg 0.45MB
Ulotka "Wszawica" 2 strona
wszyawica-ulotka-rewers.jpg 0.50MB
Plakat "Wszawica"
wszawica-plakat.jpg 1.62MB
Broszura "Wszawica"
wszawica-broszura-a5.pdf 2.51MB
Plakat "Wszawica"
wszawica-plakat-a2.pdf 0.75MB
Ulotka "Wszawica"
wszawica-ulotka-a5.pdf 0.34MB
{"register":{"columns":[]}}