7 Kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2024
Corocznie, od 1948 roku w dniu 7 Kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.
Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.
W Światowy Dzień Zdrowia – 7 Kwietnia 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 76 urodziny. Rocznica jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych.
W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły Światową Organizację Zdrowia, aby promować zdrowie, zapewnić światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym, aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Zadania WHO, to między innymi:
- łagodzenie śmiertelnych chorób, infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie polio zostało zredukowane do 99,9%
- ochrona ludzi przed pandemiami i skutkami epidemii pandemii od cholery, eboli po ptasią grypę (H5N1) SARS i pandemię COVID-19
- kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia jest autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi
- zapobieganie chorobom poprzez szczepienia, organizacja ustanowiła Rozszerzony Program Szczepień, aby wspierać wprowadzenie szczepionek dziecięcych na całym świecie
- sprostanie wyzwaniom związanym z klimatem - WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych.
Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest „Moje zdrowie – moje prawo”. Wszyscy uznają prawo do zdrowia za jedno z praw każdego człowieka. Z tego prawa wynika dostęp do usług medycznych, które maja chronić zdrowie, ale również dostęp do edukacji prozdrowotnej. „Laurka dla Mamy – Badajcie się drogie Mamy, bo my dzieci Was Kochamy” jest realizowany na terenie działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu, aktywnie wpisuje się w działania na rzecz zdrowia zachęcając do korzystania z programów przesiewowych dorosłych i edukacji najmłodszych. Programem objęci są rodzice i opiekunowie dzieci przedszkolnych.