W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

25.07.2023

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 25 VII Jak pomóc osobie tonącej?

utoniecia

Każdego roku życie tonie w Polsce około 450 osób . Wg statystyk Polska Policja w tym sezonie utonęło już 110 osób.

Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na wodą!

Pływaj w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać.

Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku❗️

Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

Zadbaj o innych - Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Pamiętaj, ludzie toną w ciszy. Nie są w stanie krzyczeć. Odruchowo rozkładają ramiona i wykonują ruchy pozwalające utrzymać się na powierzchni, by móc oddychać.

Zwróć uwagę na poniższe oznaki:

🔴 Głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody

🔴 Głowa przechylona do tyłu i otwarte usta

🔴 Szklane oczy i puste spojrzenie

🔴 Zamknięte oczy

🔴 Włosy opadające na czoło lub oczy

🔴 Nogi nie pracują, pozycja pionowa

🔴 Gwałtowne łapanie powietrza

🔴 Nieudane próby płynięcia w określonym kierunku (osoba próbuje płynąć, ale stoi w miejscu)

🔴 Próby płynięcia na plecach

Jeśli nie jesteś pewien czy człowiek zachowujący się w ten sposób naprawdę się topi, zapytaj czy wszystko w porządku. Brak odpowiedzi oznacza, że prawdopodobnie widzisz topiącą się osobę,

{"register":{"columns":[]}}