W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wpływ zanieczyszczenia wody w studni przydomowej na zdrowie konsumenta

05.12.2024

PIS komunikat

W związku z wystąpieniem na terenie województwa dolnośląskiego powodzi we wrześniu 2024 r., w wyniku której doszło m.in. do zniszczeń w infrastrukturze wodociągowej, w tym zalania/podtopienia indywidualnych studni prywatnych, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęły niezwłoczne działanie w celu zminimalizowania skutków powodzi, w tym w zakresie zapewnienia społeczeństwu dostępu do wody do spożycia spełniającej wymagania sanitarne określone przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia  z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznczonej do spożycia przez ludzi. Na terenie województwa doszło do zalania/podtopienia indywidualnych studni przydomowych zlokalizowanych na terenie 13 powiatów, tj. powiatu bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lwóweckiego, oławskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego, złotoryjskiego.                     

W związku z powyższym Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu komunikuje, że woda  w indywidualnych studniach przydomowych dotkniętych powodzią, w wielu przypadkach, nadal nie spełnia wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych określonych  w ww. rozporządzeniu.

Należy zwrócić uwagę, że zanieczyszczenie wody do picia, zwłaszcza mikrobiologiczne, jest potencjalnie groźne dla zdrowia.  Skutkiem spożywania „złej” wody może być, m.in., wystąpienie biegunek, nudności, osłabienia układu pokarmowego, mięśniowego, kostnego oraz pogorszenie samopoczucia.

Woda ze studni skażona bakteriami często nie zmienia swoich walorów organoleptycznych i nie sygnalizuje konsumentowi potencjalnych problemów z jej zanieczyszczeniem. Z tego powodu właściciele studni, w tym również tych, które zostały poddane zabiegom czyszczenia  i dezynfekcji po powodzi, powinni zwracać szczególną uwagę na stan sanitarno-techniczny studni oraz pamiętać o laboratoryjnym sprawdzeniu jakości ujmowanej z niej wody, poprzez jej zbadanie zarówno pod katem chemicznym,  jak i mikrobiologicznym.

 

{"register":{"columns":[]}}