Znakowanie żywności
Obowiązek znakowania środków spożywczych wynika z art. 9 rozporządzenia (UE) Nr 1169/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 listopada 2011 r. (Dz. U. L. 304 z 22.11.2011, s. 18) w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Na opakowaniu każdego środka spożywczego powinny się znaleźć co najmniej następujące informacje:
- Nazwa żywności.
- Wykaz składników.
- Wszelkie składniki lub substancje pomocnicze w przetwórstwie, powodujące alergie lub reakcje nietolerancji, użyte przy wytworzeniu lub przygotowywaniu żywności i nadal obecne w produkcie gotowym, nawet jeżeli ich forma uległa zmianie.
- Ilość określonych składników lub kategorii składników.
- Ilość netto żywności.
- Data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia.
- Wszelkie specjalne warunki przechowywania lub warunki użycia.
- Nazwa lub firma i adres podmiotu działającego na rynku spożywczym.
- Kraj lub miejsce pochodzenia.
- Instrukcja użycia, w przypadku gdy w razie braku takiej instrukcji odpowiednie użycie danego środka spożywczego byłoby utrudnione.
- W odniesieniu do napojów o zawartości alkoholu większej niż 1,2 % objętościowo, rzeczywista zawartość objętościowa alkoholu.
- Informacja o wartości odżywczej.
Ponadto oznakowanie środka spożywczego nie może wprowadzać w błąd, w szczególności:
- Co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji.
- Przez przypisywanie środkowi spożywczemu działania lub właściwości, których on nie posiada.
- Przez sugerowanie, że środek spożywczy ma szczególne właściwości, gdy w rzeczywistości wszystkie podobne środki spożywcze mają takie właściwości, zwłaszcza przez szczególne podkreślanie obecności lub braku określonych składników lub składników odżywczych.
- Przez sugerowanie poprzez wygląd, opis lub prezentacje graficzne, że chodzi o określony środek spożywczy lub składnik, mimo że w rzeczywistości komponent lub składnik naturalnie obecny lub zwykle stosowany w danym środku spożywczym został zastąpiony innym komponentem lub innym składnikiem.
Z zastrzeżeniem odstępstw przewidzianych w prawie Unii mającym zastosowanie do naturalnych wód mineralnych i żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego informacje na temat żywności nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.
Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej obejmuje następujące elementy:
- Wartość energetyczną.
- Ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.
W odpowiednich przypadkach można zamieścić – bezpośrednio w pobliżu informacji o wartości odżywczej – komunikat wskazujący, że zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu. Treść obowiązkowej informacji o wartości odżywczej może zostać uzupełniona informacją o ilości jednego lub większej liczby z następujących składników:
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone.
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone.
- Alkohole wielowodorotlenowe.
- Skrobia.
- Błonnik.
- Witaminy i składniki mineralne.
Poza elementami oznakowania środków spożywczych przepisy prawa żywnościowego regulują również sposób reklamy oraz prezentacji środków spożywczych. Nadrzędnym celem jest bowiem stworzenie rzetelnego i zrozumiałego systemu informowania nas o tym, co jem
Opracowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Łodzi
Materiały
Znakowanie żywności opracowane przez WSSE w ŁodziUlotka_„Znakowanie_żywności”_oprac_przez_WSSE_w_Łodzi.pdf 0.08MB