Oddział Higieny Komunalnej
Działalność oddziału
Nadzór nad zaopatrzeniem w wodę do spożycia
- Prowadzenie nadzoru nad stanem sanitarnym obiektów i urządzeń wodociągowych
- Sporządzenie ocen o jakości wody przeznaczonej do spożycia oraz informowanie organów samorządowych oraz ludności o jakości wody w nadzorowanych urządzeniach wodociągów.
- Organizacja i prowadzenie monitoringu jakości wody
- Wydawanie opinii dotyczących materiałów i wyrobów używanych do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
Nadzór nad basenami kąpielowymi oraz miejscami wykorzystywanymi do kąpieli
- Prowadzenie nadzoru nad stanem sanitarnym basenów kąpielowych oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli
- Prowadzenie nadzoru nad jakością wody z basenów kąpielowych oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli
- Wydawanie orzeczeń oraz komunikatów dotyczących przydatności wody do kąpieli w nadzorowanych miejscach wykorzystywanych do kąpieli
Nadzór ogólny
- Prowadzenie nadzoru nad utrzymaniem należytego stanu sanitarno - higienicznego nieruchomości, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz transportu publicznego w:
- obiektach hotelarskich, turystycznych i sportowych
- zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej
- podmiotach wykonujących działalność leczniczą
- placówkach typu Domy Pomocy Społecznej
- dworcach autobusowych oraz dworcach i przystankach kolejowych
- ustępach publicznych
- oraz w innych obiektach takich jak: pralnie, obiekty kulturalne, cmentarze, tereny rekreacyjne
- kontrole sanitarne przeprowadzane na wniosek mieszkańców ( interwencje )
- Przygotowywanie dokumentacji w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych egzekwujących poprawę stanu sanitarnego nadzorowanych obiektów
- Opiniowanie wniosków dot. imprez masowych, regulaminów utrzymania czystości i porządku na terenie gmin w zakresie zagadnień higieny komunalnej
- Wydawanie zezwoleń na ekshumacje, wydawanie zezwoleń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich w kraju i za granicą, opiniowanie sprowadzenia zwłok i szczątków z obcego państwa
Kontrole Oddziału Higieny Komunalnej
- Wydawanie zezwoleń na ekshumację zwłok i szczątków ludzkich (ekshumację można przeprowadzić w okresie od 15 października do 15 kwietnia)
- Wydawanie zezwoleń na wywóz zwłok albo szczątków ludzkich poza granice państwa
- Wydawanie opinii w sprawie sprowadzenia zwłok i szczątków z obcego państwa
- Wydawanie ocen higienicznych na zastosowanie materiałów lub wyrobów używanych do uzdatniania i dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
- Pobieranie próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody z basenów kąpielowych i kąpielisk w celu przeprowadzenia badań mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych. Badania wykonywane są przez Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie Oddział Laboratoryjny w Przemyślu ul. Mariacka 4
- Udzielanie informacji w zakresie jakości wody z urządzeń wodociągowych, basenów i miejsc wykorzystywanych do kąpieli, znajdujących się pod nadzorem Oddziału Higieny Komunalnej.
Informacja o jakości wody
Baseny i sauny
woda w basenie kąpielowym musi być wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz chemicznych. W wodzie musi być dodatkowo stale obecny środek dezynfekcyjny w stężeniach działających szybko i skutecznie na mikroorganizmy, wnoszone przez osoby korzystające z kąpieli. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu prowadzi nadzór nad jakością wody w basenach kąpielowych. Właściciele obiektów basenowych, prowadzą ponadto własną kontrolę wybranych parametrów.
Studnie
OCZYSZCZANIE l ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ:
Po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary.
Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni. Na każdy metr głębokości wody odmierzamy ilość wapna chlorowanego wg zasad podanych w tabelce:
Średnica studni w cm |
Potrzebna ilość wapna chlorowanego na każdy metr głębokości wody |
Ilość monochloraminy na każdy metr głębokości wody |
80 |
150 g - szklanka |
165 g |
90 |
200 g - 1 szklanka i ćwierć |
220 g |
100 |
250 g - półtorej szklanki |
270 g |
120 |
350 g - 2 szklanki i ćwierć |
380 g |
W przypadku stosowania roztworu podchlorynu sodu należy odmierzyć szklankę takiej samej objętości jak dla wapna chlorowanego lub dawki wymienione w tabelce w gramach dwukrotnie zwiększyć.
Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję, należy:
1. do wiadra z wodą dodać dwie płaskie łyżeczki od herbaty któregoś z wymienionych środków dezynfekcyjnych i wyszorować tym cembrowinę,
2. po ponownym napełnieniu studni wodą, rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody odmierzoną według tabeli ilość środka dezynfekcyjnego, dopełnić wiadro wodą, zmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni,
3. wodę w studni zamieszać tyczką lub przez nabieranie wiadrem czerpanym i wlewanie z powrotem, po 24 godzinach wybierać wodę aż do zaniku zapachu chloru.
Uwaga: Środki dezynfekcyjne należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w naczyniu drewnianym lub szklanym.
4. W przypadku studni wierconej oczyszcza się ją poprzez dokładnie, długotrwałe pompowanie.
ODKAŻANIE WODY
Każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami:
1. gotowanie,
2. preparaty i pastylki pod różnymi nazwami, przeprowadzając ten zabieg ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów.
Uwaga!: Odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych.
Pamiętaj!
Duża zawartość związków chemicznych (azotanów) może wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna. Dlatego wszystkie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody badanej i określonej jako odpowiadająca wymaganiom sanitarnym.