W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

17 listopada 2022 Światowy Dzień Rzucania Palenia

17.11.2022

stop

17 listopada 2022 r. Światowy Dzień Rzucania Palenia

 

Jak co roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Przypomnijmy, że inicjatorem akcji był amerykański  dziennikarz Lynn  Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów.  Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym od 1991 w Polsce.

O szkodliwości palenia wiemy wiele, a jednak wciąż sięgamy po papierosy i e-papierosy.
Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Substancje zawarte w papierosach osłabiają system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie, a dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę.

Trzeba aż 10 lat bez palenia, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

Wyniki badań dotyczące aktualnej sytuacji w zakresie palenia tytoniu w Polsce, przeprowadzone przez KANTAR Polska (2019 r.), na zlecenie GIS, jednoznacznie wskazują na  spadek odsetka regularnych palaczy – z 31% w 2011 roku do 21% w 2019 roku oraz na wzrost odsetka osób, które nigdy nie paliły.

Spadek liczby palaczy zauważa się zwłaszcza wśród kobiet. Powód, to miedzy innymi,  moda na zdrowy tryb życia i piękny wygląd, a przecież tytoń powoduje matowienie cery, żółknięcie zębów, wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust, obniża kondycję fizyczną i powoduje szereg chorób.

Nie bez znaczenia jest też świadomość szkodliwości palenia w ciąży. U palaczek zwiększa się ryzyko poronienia i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym. Natomiast palenie w ciąży prowadzi do poważnych dysfunkcji w rozwoju płodu.

Coraz więcej jest osób, które próbują rzucić palenie.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to :

•          W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.

•          Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.

•          34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!

•          Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów! (KANTAR 2019 r.)

W ciągu kilku ostatnich lat dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

Wzrasta liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież powinna zdać sobie sprawę, że e-papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

FB_IMG_1668674796090.jpg

 

{"register":{"columns":[]}}