W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Gruźlicy 2022

gruźlica

Każdego roku 24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy, celem tego dnia jest podniesienie świadomości społecznej na temat zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych konsekwencji gruźlicy. W roku 1882 dr Robert Koch ogłosił, że odkrył bakterie wywołującą gruźlicę co otworzyło drogę do diagnozowania oraz leczenia tej choroby.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują prątki kwasooporne należące do Mycobacterium tuberculosis. Choroba jest problemem ogólnoświatowym. Według szacunków WHO na świecie 10,0 mln osób choruje rocznie na gruźlicę. Dwie trzecie chorych na gruźlicę na świecie to mieszkańcy 8 krajów (Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz, RPA).

Szacuje się, że od 2000 r. globalne wysiłki na rzecz walki z gruźlicą uratowały życie 66 milionów istnień ludzkich. Jednak pandemia COVID-19 cofnęła lata postępów poczynionych w walce z gruźlicą. Po raz pierwszy od ponad dekady liczba zgonów na gruźlicę wzrosła w 2020 roku.

Temat Światowego Dnia Gruźlicy 2022 – „Invest to End TB. Save Lives.” – informuje o pilnej potrzebie zainwestowania środków w celu nasilenia walki z gruźlicą i wypełnienia zobowiązań podjętych przez światowych liderów w celu wyeliminowania gruźlicy. Jest to szczególnie ważne w kontekście pandemii COVID-19, która zagroziła postępom w walce z gruźlicą, oraz w celu zapewnienia równego dostępu do profilaktyki i opieki zgodnie z dążeniem WHO do uzyskania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej inwestycji ocali miliony istnień ludzkich, przyspieszając koniec epidemii gruźlicy.

Zmiany gruźlicze mogą występować w różnych narządach ciała, ale najczęściej dotykają płuc. Prątkujący chorzy na gruźlicę płuc stanowią źródło zakażenia dla osób ze swego otoczenia.

Jak dochodzi do zakażenia gruźlicą?

Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę prątkujący, czyli wydalający prątki poprzez drogi oddechowe. Gruźlica jest  przenoszona  drogą kropelkową podczas kaszlu, plucia czy kichania. Do infekcji dochodzi w przypadku długiego i bliskiego kontaktu z zakażoną osobą.  Większość przypadków gruźlicy przestaje być zaraźliwa po około dwóch tygodniach leczenia.

Gruźlicę można stwierdzić poprzez:

  • Test skórny
  • Prześwietlenie klatki piersiowej
  • Badania plwociny (flegmy)
  • Badania krwi lub moczu.

Jak objawia się gruźlica?  Do objawów choroby należą:

  • Gorączka i nocne poty
  • Kaszel (utrzymujący się zwykle dłużej niż 3 tygodnie)
  • Utrata wagi
  • Krwioplucie (krew w plwocinach) w każdym momencie
  • Gruźlica pozapłucna powodować może objawy ogólnoustrojowe i objawy zależne od miejsca choroby.

Więcej informacji:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/gruzlica/

https://www.who.int/campaigns/world-tb-day/2022