W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kąpiel leśna - #DzieńKrajobrazu2024 – UZDRAWIAJĄC(Y) KRAJOBRAZ

16.10.2024

W ramach obchodów tegorocznego Dnia Krajobrazu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku zachęca do poznania oraz praktyki kąpieli leśnych, mających na nas prozdrowotny wpływ. Uwiecznij to, prześlij zdjęcie i wygraj nasz konkurs

Plakat Dzień Krajobrazu 2024

Kąpiele Leśne to proces zanurzania się w atmosferze lasu i chłonięcia go wszystkimi zmysłami. Nie chodzi tu o ćwiczenia fizyczne, spacer czy jogging. To po prostu łączenie się z Naturą poprzez nasze zmysły: wzroku, słuchu, czucia, węchu i smaku. Ludzkość rozumie od tysięcy lat jak kontakt z Naturą wpływa na nas i nasze samopoczucie. Piękne widoki, odgłosy natury, zapach świeżego powietrza, ciepło promieni słońca, szmer strumyka – wpływa na nas kojąco. Zapominamy o zmartwieniach, odprężamy się i zaczynamy logiczniej myśleć.

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Tematyka obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu w 2024 roku odnosi się do interdyscyplinarnych związków między krajobrazem a zdrowiem. Przypomina też o roli, jaką człowiek odgrywa w kreowaniu i naprawie krajobrazu.

Naturę, w tym krajobraz, można traktować jako „zasób zdrowotny”. Tego typu obszary mają do zaoferowania uzdrowienie psychiczne i duchowe, ale też wspierają zdrowie fizyczne. Relacja na linii człowiek-przyroda ma charakter dwustronny, ponieważ ludzie też mogą i potrafią „uzdrawiać” krajobrazy.

Kąpiel leśna (jap.  Shinrin-yoku) –  to praktyka kontaktu ze środowiskiem leśnym, korzystnie oddziałująca na zdrowie i dobrostan na poziomie profilaktyki, wspomagania leczenia oraz rehabilitacji. Po raz pierwszy opisana została w Japonii w latach 90-tych ubiegłego wieku, gdzie też przeprowadzono pierwsze badania naukowe potwierdzające jej skuteczność. Słowo “kąpiel” nawiązuje do metafory zanurzenia się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów podczas powolnego, uważnego, zwykle milczącego spaceru.

Dwugodzinna kąpiel Leśna pomoże odpocząć Ci od technologii, zwolnić tępo, odprężyć się i skieruje uwagę na chwilę, w której jesteś otoczony pięknymi drzewami, ich zapachem, szumem liści… Kąpiele Leśne przypominają most łączący nas z przyrodą, aby poczuć harmonię z Naturą, odzyskać spokój i siły wewnętrzne.

Znacząco obniża poziom hormonów stresu kortyzolu i adrenaliny

Wpływa hamująco na układ współczulny, odpowiedzialny za reakcje walki i ucieczki oraz aktywizuje układ przywspółczulny, odpowiedziany za odpoczynek i regenerację

Wydłuża sen i poprawia jego jakość

Obniża ciśnienie krwi i uspokaja tętno

Znacząco wpływa na aktywność białek przeciwnowotworowych oraz zwiększa liczbę i aktywność komórek NK (niszczycieli komórek nowotworowych i wirusów)

Obniża niepokój, gniew, znużenie

W wyraźny sposób poprawia nasz nastrój, wpływa na pozytywne nastawienia do życia.

U dzieci takie leśne aktywności zapobiegają zaburzeniom koncentracji uwagi i depresji, zwiększają kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Zwiększa się też ich samoocena. Uważny pobyt w lesie pozytywnie wpływa na ich rozwój poznawczy i emocjonalny, wspomaga również rozwój umiejętności podejmowania zdrowego ryzyka, kształtuje ich wrażliwość i empatię oraz pomaga w tworzeniu więzi z samym sobą.

Kąpiele leśne są skuteczne w każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć, pochodzenie, o każdej porze roku, o ile warunki środowiskowe nie są zagrażające ani nie powodują dyskomfortu.

Kąpiele Leśne to przebywanie w lesie w pełni uważności i czerpanie z darów, jakie daje nam las, wszystkimi zmysłami. To daje nam nie tylko wyciszenie, ale również zauważenie, co dzieje się wokół nas i zwrócenie uwagi na to jaki drogocenny wpływ ma to na nas. W ten sposób nie tylko wyciszamy umysł, dbamy o nasze ciało, ale również odzyskujemy lepszy kontakt z samym sobą.

Będąc w lesie poprzez uważność oddechu, przywróć swoją obecność tu i teraz. Obserwuj zmysłem wzroku piękno i wielkość drzew. Zmysłem słuchu rejestruj każdy szelest liści poruszanych na wietrze, śpiew ptaków, nawoływania zwierząt. Pod stopami poczuj piasek, kamienie, korzenie, szyszki. Zachwyć się świeżym powietrzem i zapachem wydzielanym przez liście, korę, ściółkę leśną i wszelkie rośliny tam rosnące. Dotknij kory drzew, liści, potrzymaj w dłoniach szyszki. Nazbieraj skarbów leśnych: ziół, jagód, poziomek, a w odpowiedniej porze grzybów, aby je posmakować.

Uwiecznij ten moment, prześlij na adres mailowy zdjęcie i wygraj ciekawe nagrody: publikacje Simony Kossak, książki przyrodnicze, puzzle, gry planszowe itp. Na zdjęcia czekamy do 27 października br., a ogłoszenie wyników do 31 października br. Szczegółowe warunki konkursu – w Regulaminie.

Zachęcamy również do pobrania materiałów dotyczących tegorocznego Dnia Krajobrazu i wykorzystania ich w szkole, w domu czy też w pracy.

Materiały

Regulamin​_i​_klauzula​_-​_Kąpiel​_leśna​_–​_uzdrawiający​_krajobraz
Regulamin​_i​_klauzula​_-​_Kąpiel​_leśna​_–​_uzdrawiający​_krajobraz.pdf 0.24MB
Rebusy
Rebusy.pdf 0.19MB
Rozsypanka​_słowna
Rozsypanka​_słowna.pdf 0.06MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}