Powołanie rezerwatu przyrody w województwie podlaskim
28.02.2023
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, informuje iż w dniu 15 lutego 2023r. podpisał zarządzenie powołujące nowy rezerwat przyrody o nazwie „Strabla”, które następnie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w dniu 21 lutego 2023 r.
Nowy, unikatowy na skalę województwa podlaskiego rezerwat przyrody znajduje się w gminie Wyszki, w powiecie bielskim i obejmuje obszar o powierzchni 92,12 ha. Starania o jego powołanie podjęło Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim oraz Komitet Ochrony Orłów.
Strabla, to specyficzny obszar znajdujący się na południowy-zachód od miejscowości o tej samej nazwie Strabla, w zarządzenie Nadleśnictwa Bielsk w Bielsku Podlaskim. Lokalnie wyróżniające się warunki siedliskowe, dobrze zachowana, naturalna struktura lasu oraz sprzyjające położenie w cennym fragmencie Doliny Narwi oraz lasów wpływają na korzystne warunki dla skrytych gatunków zwierząt. Rezerwat stanowi siedlisko bagiennych lasów mieszanych i olsów o dobrze zachowanej strukturze naturalnego drzewostanu wraz z dużą ilością martwego drewna.
Częściowo obszar przed utworzeniem rezerwatu przyrody stanowiły 3 strefy ochrony ptaków: puchacza, bielika oraz orlika krzykliwego. Utworzenie przedmiotowego rezerwatu zwiększy skuteczność ochrony wskazanych gatunków ptaków i siedlisk. Celem przedmiotowego rezerwatu przyrody jest zachowanie kluczowego w skali Doliny Narwi, obszaru lęgów i bytowania rzadkich gatunków drapieżnych ptaków i występujących tam ssaków.
Należy zaznaczyć, iż utworzenie rezerwatu na obszarze o niższym statusie ochronnym jest często jedynym sposobem, aby trwale zabezpieczyć najcenniejszy pod kątem przyrodniczym fragment terenu przed m.in. zagrożeniami antropogenicznymi.
Reżim rezerwatu wskazuje na wprowadzenie ograniczeń w stosunku do użytkowania tego obszaru wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 r. poz. 916 z późn. zm.) m.in. chwytania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia gniazd, umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów czy ruchu pieszego.