W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych – konsultacje społeczne w województwie mazowieckim

26.09.2024

Do 26 października 2024 r. każdy zainteresowany może złożyć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie uwagi i wnioski w odniesieniu do planowanych na terenie województwa mazowieckiego rezerwatów przyrody

Drzewa, las, słońce, logotyp i informacja o konsultacjach społecznych w sprawie rezerwatów przyrody

W ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (zwany dalej „RDOŚ w Warszawie”) przygotował materiały dotyczące planowanych do utworzenia rezerwatów przyrody na terenie województwa mazowieckiego, m.in. mapy i dane przestrzenne. Do 26 października 2024 r. każdy zainteresowany może wziąć udział w konsultacjach i złożyć uwagi lub opinie.

Po zakończeniu konsultacji RDOŚ w Warszawie przeanalizuje uwagi i opinie oraz odniesie się do nich w raporcie, który zostanie opublikowany na stronie urzędu. W dokumencie tym znajdzie się m.in. informacja, które uwagi zostaną uwzględnione w zarządzeniu RDOŚ w Warszawie ustanawiającym dany rezerwat przyrody.  

Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Warto wiedzieć, że rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Po analizie walorów przyrodniczych polskich lasów zaproponowano w sumie ponad 200 obszarów w całej Polsce do obęcia ochroną rezerwatową.

W województwie mazowieckim powołano zespoły robocze złożone z przedstawicieli RDOŚ w Warszawie i Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, których zadaniem było zweryfikowanie wartości przyrodniczej zaproponowanych obszarów oraz koordynacja działań zmierzających do ustanowienia nowych rezerwatów przyrody na terenie województwa. W ramach prac zespołów zweryfikowano w terenie 43 obszary proponowane do objęcia ochroną w  formie rezerwatów przyrody. Były to obszary zaproponowane przez poszczególne nadleśnictwa, przez stronę społeczną, a także przez pracowników RDOŚ w Warszawie. W wyniku ww. prac na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie do konsultacji wskazano 14  projektowanych rezerwatów oraz 6 obszarów, które stanowiłyby powiększenie już istniejących rezerwatów. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Łodzi przedstawiono propozycję utworzenia 1 nowego rezerwatu (Nadleśnictwo Płock), natomiast z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (dalej „RDLP w Radomiu”) do dalszych prac skierowano 8 propozycji obszarów, jako nowych rezerwatów, a 5 rezerwatów miałoby zostać istotnie powiększonych. Nadmienić tu jednak należy, że część propozycji z terenu RDLP w Radomiu wymaga dodatkowych ustaleń, w związku z czym obecnie konsultacjom poddane są propozycje 4 nowych rezerwatów i projekt powiększenia jednego istniejącego. Po zakończeniu niniejszych konsultacji i zebraniu dodatkowych materiałów w ramach prac zespołu roboczego na terenie RDLP w Radomiu, ogłoszone zostaną dodatkowe konsultacje dotyczące kolejnych propozycji nowych obszarów do objęcia ochroną rezerwatową.

W wyniku przeprowadzonych prac, licznych wizji terenowych i spotkań z przedstawicielami nadleśnictw, RDOŚ w Warszawie proponuje do objęcia ochroną w formie rezerwatu przyrody 26 obszarów - (wykaz planowanych rezerwatów przyrody).


Jak wziąć udział w konsultacjach? 

  1. Zapoznaj się z propozycjami rezerwatów przyrody: 

2.   Prześlij swoje uwagi lub opinie w terminie do dnia 26 października 2024 r. 

      Uzupełnij tabelę z uwagami i prześlij do nas na adres: 

Do pobrania: tabela na uwagi lub opinie (Tabela - uwagi i opinie w zakresie proponowanych rezerwatów przyrody)


Nasze kolejne kroki po konsultacjach: 

  1. Po zakończeniu konsultacji przeanalizujemy uwagi i opinie.
  2. Odniesiemy się do nich w raporcie, który opublikujemy na tej stronie.
  3. W raporcie będzie informacja, które  uwagi mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody. 

Obecnie konsultacje obejmują pierwszą transzę planowanych rezerwatów, a konsultacje drugiej transzy odbędą się w późniejszym terminie. Informacja o kolejnych konsultacjach zostanie zamieszczona na stronie urzędu.

 

Materiały

Wykaz planowanych rezerwatów przyrody na terenie województwa mazowieckiego
Wykaz​_planowanych​_rezerwatów​_przyrody​_na​_terenie​_województwa​_mazowieckiego.xlsx 0.02MB
Mapy poglądowe przebiegu granic planowanych rezerwatów na terenie województwa mazowieckiego
mapy.zip 64.11MB
Warstwy wektorowe przebiegu granic projektowanych rezerwatów przyrody w województwie mazowieckim
warstwy​_wektorowe.zip 0.03MB
Tabela - uwagi i opinie w ramach konsultacji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych w województwie mazowieckim
Tabela​_na​_uwagi​_lub​_opinie.xlsx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}