W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zadania

Zadania RDOŚ w Warszawie realizowane są przez poszczególne wydziały poprzez udział w procedurach z zakresu ocen oddziaływania na środowisko, ochronę przyrody, zapobieganie i naprawę szkód w środowisku, zarządzanie środowiskiem na terenach zamkniętych oraz udzielanie informacji o środowisku.

Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko realizuje zadania z zakresu oceny wpływu na środowisko skutków realizacji ustaleń planowanych dokumentów strategicznych, takich jak plany zagospodarowania przestrzennego czy strategie i programy m.in. w dziedzinie gospodarki wodnej i leśnictwa. Wydaje decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla niektórych inwestycji , w tym m.in. np.: autostrad, linii kolejowych, lotnisk użytku publicznego, gazociągów, a także dla inwestycji zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych przez Ministra Obrony Narodowej. Ponadto, w ramach postępowań zmierzających do wydania decyzji środowiskowych prowadzonych przez inne organy (wójt, burmistrz, prezydent), Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko wydaje opinie co do konieczności przeprowadzenia procedury ooś, a następnie uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięć, gdy przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko. Uzgadnia również warunki realizacji przedsięwzięcia, gdy przeprowadzana jest ponownie ocena oddziaływania w ramach wydania decyzji wymaganej przed rozpoczęciem realizacji inwestycji (np. pozwolenia na budowę). Wydział Ocen Oddziaływania na Środowisko prowadzi sprawy związane z zagrożeniem szkodą lub jej wystąpieniem w środowisku. Podejmowane działania mają przede wszystkim na celu zapobieganie szkodom w środowisku i efektywną naprawę ich skutków. Ustala plany remediacji historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi, prowadzi rejestry historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Ponadto wydział ten realizuje zadania wynikające z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, prowadzi sprawy związane z udostępnianiem społeczeństwu informacji o środowisku i jego ochronie, a także postępowania z zakresu zarządzania środowiskiem na terenach zamkniętych. 

Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 realizuje zadania z zakresu nadzoru nad rezerwatami przyrody, w tym m.in. ustanawiając plany ochrony i zadania ochronne oraz wydając zezwolenia na odstępstwa od obowiązujących zakazów. Zajmuje się ochroną gatunkową, m.in. podejmując działania z zakresu aktywnej ochrony najcenniejszych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a także, podobnie jak w przypadku rezerwatów, wydając zezwolenia na odstępstwa od obowiązujących zakazów. Koordynuje zarządzanie oraz stanowi nadzór nad obszarami Natura 2000 m.in. poprzez prace nad planami zadań ochronnych, opiniowanie i uzgadnianie warunków realizacji inwestycji zlokalizowanych na terenach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 oraz wydawanie zaświadczeń dla beneficjentów starających się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dokonuje oględzin i szacowania szkód wyrządzonych przez bobry i wilki. Ponadto uczestniczy w procedurach strategicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz uzgadnianiu projektów uchwał i decyzji w części dotyczącej rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu i innych form ochrony przyrody w zakresie wpływu ustaleń analizowanego dokumentu na ich ochronę.

Wydziały spraw terenowych realizują zadania z zakresu ochrony przyrody i obszarów Natura 2000. Zajmują się ochroną gatunkową m.in. podejmując działania z zakresu aktywnej ochrony najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt, a także wydając zezwolenia na odstępstwa od obowiązujących zakazów. Prowadzą nadzór nad obszarami Natura 2000 m.in. poprzez prace nad planami zadań ochronnych, opiniowanie i uzgadnianie warunków realizacji inwestycji zlokalizowanych na terenach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 oraz wydawanie zaświadczeń dla beneficjentów starających się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dokonują oględzin i szacowania szkód wyrządzonych przez bobry i wilki. Ponadto uczestniczą w procedurach strategicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz uzgadnianiu projektów uchwał i decyzji w części dotyczącej obszarów Natura 2000, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu i innych form ochrony przyrody w zakresie wpływu ustaleń analizowanego dokumentu na ich ochronę. Wydziały spraw terenowych realizują także część zadań z zakresu ocen oddziaływania na środowisko.

Wydział Finansowo-Budżetowy prowadzi rachunkowość Regionalnej Dyrekcji. Opracowuje projekt planu dochodów i wydatków budżetowych oraz wydatków finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wykonuje zadania z zakresu gospodarki finansowej oraz sprawozdawczości budżetowej, finansowej i statystycznej.

Wydział Administracyjno-Kadrowy zajmuje się obsługą organizacyjną, administracyjną i kadrową Regionalnej Dyrekcji, w tym prowadzeniem spraw z zakresu zamówień publicznych, ochrony danych osobowych, informacji niejawnych, obronności i zarządzania kryzysowego.

Zespół Radców Prawnych zapewnia bieżącą obsługę prawną RDOŚ w Warszawie, w tym m.in. sporządza opinie prawne, udziela porad prawnych i wyjaśnień w zakresie stosowania prawa i orzecznictwa pracownikom komórek organizacyjnych RDOŚ w Warszawie.

Materiały

Struktura organizacyjna Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie
Schemat-organizacyjny-RDOŚ-w-Warszawie​_icon[1].pdf 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}