W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

18.04.2024

Dzieci z przedszkola w Brwinowie wzięły udział w lekcji przyrodniczej, podczas której dowiedziały się dlaczego gawrony są objęte ochroną i co to oznacza

Sala przedszkolna, grupa dzieci tyłem, patrzących na ekran z prezentacją, niektóre dzieci podnoszą ręce.

11 kwietnia 2024 r.  pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadził lekcję przyrodniczą dla dzieci w wieku 3-6 lat w Niepublicznym Przedszkolu Magiczna Kraina w Brwinowie. Tematem spotkania był gawron – ptak narażony na wyginięcie, objęty ochroną gatunkową.

Uczestnicy dowiedzieli się dlaczego niektóre zwierzęta obejmowane są ochroną, co to oznacza (jakie zakazy obowiązują wobec takich gatunków). Poznali także biologię gawrona – m.in. jak wyglądają gniazda i  w jakich miejscach są zakładane, co oznacza, że ptaki te są gatunkiem kolonijnym. Dzieci uczyły się także odróżniać gawrony od kawek, kruków i wron siwych. Omówione zostały działania mające na celu ochronę tych ptaków. Podkreślony został fakt, że gawron jest narażony na wymarcie, z uwagi na drastyczny spadek jego populacji

Dzieci z zaangażowaniem wzięły udział w lekcji, na zakończenie której wykazały się uważnością i znajomością zaprezentowanych zagadnień, prawidłowo odpowiadając na wszystkie zadane pytania. Przedszkole otrzymało dyplom „Gawron Mastera”, potwierdzający udział dzieci w spotkaniu i zdobytą wiedzę.

Gawron jest gatunkiem kolonijnym, budującym gniazda w koronach drzew w dużych skupiskach. Gniazduje przeważnie na terenach zurbanizowanych, głównie w parkach. W 2020 r. gawron, ze względu na drastyczny spadek populacji został umieszczony na Czerwonej liście ptaków Polski z kategorią VU tzn. narażony na wymarcie, a rok później na Czerwonej liście ptaków Europy.

Obecnie jest to gatunek najszybciej zmniejszający liczebność. Monitoring ptaków Polski, koordynowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wskazuje, że w ciągu 15 lat liczebność gawrona zmniejszyła się aż o 57%!

Aktualnie trend populacji gawrona określany jest jako „dynamiczny spadek”, dlatego tak ważne jest, aby istniejące kolonie gawrona, w miarę możliwości, objąć czynną ochroną, tj. nie przepłaszać ptaków, nie niszczyć, bądź nie usuwać ich gniazd. W przypadku sytuacji konfliktowych (zanieczyszczenia ekskrementami urządzeń na placach zabaw, ławek), kiedy niezbędne jest podjęcie działań, należy je prowadzić w odpowiednim okresie, planując z odpowiednim wyprzedzeniem.  W takich sytuacjach konieczne jest uzyskanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska, właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności, w celu wykluczenia szkodliwego wpływu tych działań na dziko występującą populację gawrona.

{"register":{"columns":[]}}