Dla dobra strzebli błotnej
02.06.2022
Wypełnione śmieciami worki o łącznej pojemności ponad 1000 litrów to efekt kilkugodzinnej akcji sprzątania w obszarze Natura 2000 Strzebla Błotna w Zielonce przeprowadzonej przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie
31 maja 2022 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, w porozumieniu z Nadleśnictwem Drewnica, posprzątali obszar Natura 2000 Strzebla Błotna w Zielonce PLH140040. Na tak malutkim obszarze (2,2 ha) zebrano m.in. dziewięć 120-litrowych worków różnego typu śmieci oraz opony, rower i opakowania po materiałach budowlanych. Warto podkreślić, że w planie zadań ochronnych dla tego obszaru, jako jedno z zagrożeń dla utrzymania przedmiotu ochrony wskazano właśnie zaśmiecanie.
Ten niewielki obszar został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej w styczniu 2011 r. oraz wyznaczony rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska jako specjalny obszar ochrony siedlisk w lutym 2021 r., w celu ochrony rzadkiego w skali Unii Europejskiej gatunku. Strzebla błotna jest rybą niewielkiej wielkości z rodziny karpiowatych. W Polsce podlega ona ścisłej ochronie gatunkowej, znajduje się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt z kategorią gatunku wysokiego ryzyka. Na Mazowszu występuje jedynie w kilkunastu zbiornikach i jest chroniona w 3 obszarach Natura 2000 - poza wyżej wspomnianym są to: Białe Błota PLH140038 i Krogulec PLH140008.
Podczas gdy z niepokojem, troską i emocjonalnym zaangażowaniem obserwujemy nagłaśniane awarie i wypadki prowadzące do ginięcia zwierząt na odległych kontynentach i rozległych wodach oceanów, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok nas, w cieniu na pozór ważniejszych zdarzeń, na naszą rodzimą faunę czyhają śmiertelne zagrożenia. Czasem już niewielka zmiana warunków siedliskowych, kluczowych dla jakiegoś gatunku lub populacji, może skutkować nieodwracalnymi zmianami i wycofaniem się lub śmiercią organizmów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku gatunków rzadkich i ginących.
Zagrożenie niosą m.in wyrzucone w lesie, na łące czy przy zbiorniku wodnym śmieci, w tym zużyte baterie, opakowania po smarach i farbach, opony, kable itp. Butelki i puszki stają się śmiertelną pułapką, w której życie stracą dziesiątki chrząszczy. Wystarczy pójść na krótki spacer by na własne oczy zobaczyć skutki braku poszanowania środowiska naturalnego. Ktoś mógłby powiedzieć – cóż takiego wielkiego się stanie, jeśli zginie kilka owadów, stracimy kilka osobników strzebli błotnej. Pamiętajmy jednak, że przyroda jest jak żywy organizm. Każda jej część odgrywa ważną rolę, a czasem zniknięcie jednego elementu w łańcuchu powiązań powoduje reakcję lawinową niemożliwą do zatrzymania. Wraz z utratą każdego gatunku ubożeje bioróżnorodność, na zachowaniu której wszak tak bardzo nam zależy…
Dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drewnica oraz Leśniczemu Leśnictwa Zielonka za pomoc w utylizacji zabranych odpadów. Pozostajemy w nadziei, że w przyszłości osoby odwiedzające ten fragment mazowieckiej przyrody, będą z niego korzystać z szacunkiem, rozwagą i troską, a śmieci zabiorą ze sobą.