Inwestycja w sąsiedztwie Lasu Natolińskiego
21.11.2024
Informacja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na temat postępowań prowadzonych na wniosek Neo Natolin sp. z o.o. oraz zgłoszenia podejrzenia nielegalnego zasypania zbiornika wodnego
W związku z licznymi przekazami pojawiającymi się w przestrzeni medialnej na temat działań mających miejsce w sąsiedztwie Lasu Natolińskiego i zapytaniami wpływającymi w tej sprawie, przekazujemy informacje na temat kroków podejmowanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ w Warszawie) wpłynęły dwa zgłoszenia złożone przez Neo Natolin sp. z o.o., dotyczące robót ziemnych mogących zmienić warunki wodne lub wodno-glebowe, planowanych do realizacji w dzielnicy Wilanów, w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w otulinie rezerwatu przyrody Las Natoliński, który jest jednocześnie obszarem Natura 2000, chronionym z mocy prawa Unii Europejskiej (Las Natoliński PLH140042).
Jedno ze zgłoszeń dotyczyło terenu zlokalizowanego w sąsiedztwie ul. Stefana Karbońskiego. Prace opisane w zgłoszeniu obejmowały wycinkę roślinności ze skarp rowów, a następnie obsadzenie tych skarp roślinami i ich umocnienie. Regionalny Dyrektor wezwał w tej sprawie do uzupełnienia dokumentacji.
Drugie postępowanie obejmowało teren przy ul. Gąsek. Do RDOŚ w Warszawie wpłynęło zgłoszenie obejmujące m.in. planowaną przebudowę istniejących i budowę nowych urządzeń wodnych. Z uwagi na lokalizację, działania objęte ww. zgłoszeniem mogą naruszać przepisy obowiązujące w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, dla którego obowiązuje szereg zakazów, w tym zakaz zmiany stosunków wodnych. Stwierdzono, że planowane prace mogą także negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 i spowodować pogorszenie stanu środowiska, znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszarów chronionych, naruszać zakazy w nich obowiązujące, jak również negatywnie oddziaływać na siedliska przyrodnicze, chronione gatunki roślin, zwierząt lub grzybów lub ich siedliska. W związku z tym Regionalny Dyrektor wydał decyzję, w której wniósł sprzeciw wobec planowanych prac, stwierdzając konieczność przeprowadzenia oceny odziaływania na obszar Natura 2000, a jednocześnie nakładając obowiązek uzyskania decyzji o warunkach prowadzenia działań. Wnioskodawca odwołał się od tego rozstrzygnięcia i sprawa została przekazana do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w trybie odwoławczym.
Ponadto do RDOŚ w Warszawie wpłynęła informacja o podejrzeniu naruszenia przepisów prawa przez zasypanie bez stosownych zezwoleń zbiornika wodnego stanowiącego siedlisko zwierząt objętych ochroną gatunkową. W związku z tym Regionalny Dyrektor skierował w tej sprawie zawiadomienie na Policję.
Należy podkreślić, że prowadzenie działań wymagających zgłoszenia, o którym mowa powyżej, bez dokonania tego zgłoszenia, niezgodnie z decyzją o wyrażeniu sprzeciwu, bez uzyskania lub wbrew warunkom decyzji o warunkach prowadzenia działań, jak również bez uzyskania stosownych decyzji zezwalających na odstępstwo od zakazów wobec zwierząt objętych ochroną gatunkową, stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą aresztu lub grzywny.
Wspomnieć warto, że każda osoba będąca w posiadaniu informacji dotyczących naruszania przepisów z zakresu ochrony przyrody winna zgłosić bezpośrednio na Policję zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia.