W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kłusownictwo zagraża gatunkom chronionym

Kolejny w województwie mazowieckim przypadek uśmiercenia wilka we wnykach. Apelujemy o zgłaszanie na Policję, do straży miejskiej lub gminnej, a w przypadku terenów leśnych również do właściwego nadleśnictwa wszelkich informacji o wnykach, konstrukcjach z linek lub drutów mogących stanowić śmiertelne zagrożenie dla zwierząt.

Rozpięta na obręczach sieć wyciągnięta na brzeg

Do Wydziału Spraw Terenowych w Siedlcach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie kilka dni temu wpłynęła informacja o zaobserwowaniu wilka, który pojawił się w pobliżu zabudowań w powiecie łosickim. Według relacji mieszkańca wilk nie wykazywał strachu przed człowiekiem, był osowiały i po jakimś czasie oddalił się.

Pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poinformował powiatowego lekarza weterynarii, który skontaktował się z RDOŚ w Warszawie w sprawie wilka, że sprawa powinna zostać zgłoszona na Policję. Poprosił także o kontakt w przypadku ponownej obserwacji zwierzęcia, tak aby możliwy był przyjazd na miejsce i weryfikacja sytuacji. Zachowanie wilka mogło wskazywać na to, że jest chory.

Niestety 27 maja br. otrzymaliśmy informację o znalezieniu martwego wilka. Okazało się, że zwierzę  padło w wyniku uduszenia zaciśniętym na szyi wnykiem. Był to młody osobnik, prawdopodobnie zeszłoroczny. O zdarzeniu została poinformowana Policja.

To kolejny już przypadek śmierci wilka, ssaka objętego ścisłą ochroną gatunkową, w wyniku działalności kłusowników. Pod koniec lutego br. młoda samica została odnaleziona w podwarszawskim rezerwacie Ławice Kiełpińskie. A o ilu przypadkach się nie dowiadujemy…

Kłusownictwo to nie tylko problem istniejący w mazowieckich lasach. Kilka dni temu pracownik  RDOŚ w Warszawie zauważył w korycie rzeki Bug rozstawioną sieć pułapkową typu żak. Pułapka została zdemontowana, a o  zdarzeniu powiadomiona została Straż Rybacka. Niestety podobne informacje wpływają do nas także z innych, często bardzo cennych przyrodniczo terenów, jak rezerwat przyrody Borowiec i obszar Natura 2000 Dolina Zwoleńki PLH140006, gdzie znajdowane są żaki (nazywane też bębenkami) rozstawiane w celu nielegalnego połowu ryb. Konsekwencją kłusownictwa na tym terenie jest, poza szkodą w ichtiofaunie tych terenów chronionych, zabijanie żółwi błotnych -  przedstawicieli gatunku objętego ścisłą ochroną, dla zachowania którego utworzony został rezerwat, i jednocześnie będącego przedmiotem ochrony w ww. obszarze Natura 2000.

{"register":{"columns":[]}}