Ławice Kiełpińskie – tu obowiązują zakazy!
19.07.2024
Zakazy obowiązujące w rezerwatach mają na celu ochronę i zachowanie tych najcenniejszych fragmentów naszej przyrody. Warto o tym pamiętać, zanim rozpalimy ognisko lub wjedziemy motorem w miejsca, które powinny stanowić bezpieczne schronienie dla zwierząt
W związku z napływającymi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie sygnałami wskazującymi na notoryczne naruszanie zakazów obowiązujących w rezerwacie przyrody Ławice Kiełpińskie, przypominamy zasady korzystania z tego rezerwatu i konsekwencje ich naruszania.
Rezerwat przyrody Ławice Kiełpińskie został utworzony w 1998 r. w celu zachowania ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków występujących na obszarze rzeki Wisły. Od 2004 r. jest także częścią obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły PLB140004, a od 2011 r. - Kampinoska Dolina Wisły PLH140029. Najważniejszymi przedstawicielami fauny rezerwatu są ptaki, takie jak mewy (siwa i czarnogłowa), rybitwy (białoczelna i rzeczna), sieweczki (rzeczna i obrożna) czy brodziec piskliwy. O wysokich walorach rezerwatu decydują także m.in. nadrzeczne łęgi, które są w naszym kraju coraz rzadziej występującym typem lasu.
Z mocy ustawy o ochronie przyrody w rezerwacie Ławice Kiełpińskie (podobnie jak i w innych rezerwatach) obowiązuje szereg zakazów, w tym m.in. zakaz: ruchu pieszego, rowerowego, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, palenia ognisk, wprowadzania psów czy zakłócania ciszy. Przestrzeganie tych zakazów ma kluczowe znaczenie dla ochrony przyrody tego miejsca. W rezerwatach można się poruszać wyłącznie, jeśli zostały one udostępnione. W przypadku Ławic Kiełpińskich Zarządzeniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie wyznaczono szlak dla ruchu pieszego i rowerowego przebiegający po wale przeciwpowodziowym oraz 3 miejsca do palenia ognisk. Znajdują się one w Warszawie, w Dzielnicy Białołęka, w sąsiedztwie ul. Aluzyjnej. Poruszanie się poza szlakiem i palenie ognisk w innych miejscach niż wyznaczone, jak również naruszanie innych zakazów, jak np. zakaz zakłócania ciszy jest niezgodne z prawem.
Niezastosowanie się do zasad obowiązujących w rezerwacie zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Każdy, kto jest świadkiem naruszenia zakazów obowiązujących na obszarze chronionym może i powinien ten fakt zgłosić na policję.
W związku z ww. informacjami Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie planuje skierowanie pisma do Policji z prośbą o wzmożenie patroli w tym regionie.
Warto wiedzieć, że mazowiecki odcinek Wisły, o długości około 235 km, jest jednym z najcenniejszych jej fragmentów. Pomimo częściowej regulacji, zachował się tutaj unikatowy zespół ekosystemów wodnych, wodno-błotnych i lądowych będących ostoją bogatej fauny i flory. Jest częścią ważnego korytarza ekologicznego, którym migruje wiele organizmów, w szczególności ptaków. Rola rezerwatów, jako ostoi zwierząt, nabiera szczególnego znaczenia w pobliżu aglomeracji miejskich. Rezerwaty takie jak Ławice Kiełpińskie pozwalają na zachowanie siedlisk, miejsc lęgowych – powinny zapewniać bezpieczne schronienie. Niestety ze względu na swoją lokalizację obszary te są szczególnie narażone na antropopresję objawiającą się m.in. zaśmiecaniem, ruchem pojazdów, paleniem ognisk czy poruszaniem się po miejscach nieudostępnionych do ruchu pieszego.
Pamiętajmy, że wchodząc do rezerwatów i naruszając zakazy w nich obowiązujące odbieramy miejsce życia zwierzętom, niszczymy cenne siedliska. Zatem zanim miniemy czerwoną tablicę z nazwą rezerwatu, sprawdźmy, czy można do niego wejść. Można to zrobić, korzystając z aplikacji „Mazowieckie rezerwaty przyrody”. A na miejsce wypoczynku wybierajmy miejsca, gdzie nasza obecność nie będzie tak negatywnie wpływała na środowisko przyrodnicze.