Leśna Triada Biegowa - etap 3
10.09.2022
Ponad 300 osób wzięło udział w biegu i zawodach Nordic Walking w Lesie Bielańskim zorganizowanych w ramach Leśnej Triady Biegowej.
W sobotę zakończyła się pierwsza edycja Leśnej Triady Biegowej, którą zwieńczyło spotkanie pod hasłem Szlak kolorów jesieni w Lesie Bielańskim. Wcześniej w 2022 r. spotkaliśmy się także w Lesie Kabackim i w Lesie Sobieskiego – wszystkie trzy wydarzenia były możliwością połączenia aktywności sportowej z szansą na poznanie przyrody Mazowsza.
Pomimo prognozowanych opadów, pogoda była łaskawa dla uczestników. Biegaczy i kibiców rozgrzały emocje towarzyszące zawodom. Było gwarno, wesoło i każdy znalazł coś dla siebie. Zarówno startujący w biegach, osoby im towarzyszące, jak i pozostali uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych m.in. przez Lasy Miejskie – Warszawa oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Na stoisku przygotowanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie pomagaliśmy poznać obszary i gatunki objęte ochroną. Podczas gry w memory to najmłodsi okazali się bezkonkurencyjni pod względem spostrzegawczości i pamięci – przy okazji poznawali ptaki obszarów Natura 2000 i najcenniejsze siedliska naszego regionu. Grający w „Kto kogo zjada - łańcuchy pokarmowe” utrwalali znajomość skomplikowanych zależności pomiędzy różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz ich znaczenia dla zachowania równowagi ekologicznej w ekosystemach. Krzyżówki i quizy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród miłośników łamigłówek. Biorący udział w warsztatach plastycznych projektowali torby z wizerunkami chronionych zwierząt. Na najbardziej zaangażowanych w edukację poprzez zabawę, czekały nagrody.
Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w konkursach. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom pomagamy zrozumieć przyrodę i zasady nią rządzące. A jako, że chińskie powiedzenie mówi „Kto zna działanie przyrody, ten żyje z nią w zgodzie” ufamy, że w ten sposób przykładamy się do wzmocnienia ochrony m.in. mazowieckich rezerwatów przyrody.
Więcej informacji na profilu projektu Mazowieckie rezerwaty przyrody