W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patrole w rezerwatach przyrody. Kary za nieprzestrzeganie prawa

23.09.2022

Wspólne patrole Policji, Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie to kolejny krok w kierunku egzekwowania prawa i poprawy ochrony przyrody w rezerwatach

Widok na piaszczysty, lekko zarośnięty brzeg rzeki i na pierwszym planie tablica informacyjna

21 września 2022 r. na terenie rezerwatu Wyspy Zawadowskie odbyła się wizja terenowa, w której wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Otwocku,  Komendy Rejonowej Policji Warszawa Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła, Straży Miejskiej w Józefowie oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Było to już drugie spotkanie organizacyjne, w czasie którego określone zostały najpoważniejsze problemy i formy współpracy ukierunkowanej na wzmocnienie ochrony przyrody w rezerwatach Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie. Zostało ono poprzedzone podpisaniem porozumienia między Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie a Stołecznym Komendantem Policji, które ma na celu wykrywanie i zwalczanie wykroczeń i przestępstw w zakresie ochrony przyrody, w szczególności tych dotyczących rezerwatów przyrody.

Uczestnicy wizji zgodnie uznali, że w pierwszej kolejności należy wzmocnić działania edukacyjne i informacyjne. Jeszcze w tym roku w obu rezerwatach w miejscach najbardziej narażonych na antropopresję (plaża w Ciszycy, okolice ujścia Świdra do Wisły oraz Wyspy Zawadowskie w granicach dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.) zostaną ustawione tablice informujące o najcenniejszych walorach, zagrożeniach, zasadach korzystania z tych terenów chronionych. W kolejnym roku planowane jest dostawienie urzędowych tablic z nazwą rezerwatu, które będą dodatkową informacją dla osób spędzających czas w sąsiedztwie tych cennych przyrodniczo miejsc.

Jednocześnie rozpoczną się wspólne patrole Policji, Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, które w początkowej fazie, będą nastawione głównie na prewencję i edukację. Ta forma działania zostanie wzmocniona wiosną, w okresie lęgowym ptaków, kiedy to obecność ludzi na piaszczystych plażach i wyspach jest szczególnie niewskazana. Oznacza to, że osoby naruszające przepisy obowiązujące w ww. rezerwatach przyrody będą musiały się liczyć z konsekwencją w postaci grzywny.

Przypominamy - rezerwaty przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie zostały udostępnione w bardzo niewielkim zakresie – można się po nich poruszać wyłącznie po szlaku wyznaczonym na wale przeciwpowodziowym po lewej stronie Wisły oraz korzystając ze szlaku żeglownego, przy czym zakazane jest przybijanie do brzegów i wysp. W pozostałych miejscach obowiązuje cały katalog zakazów wskazanych w ustawie o ochronie przyrody, w tym m.in. zakaz poruszania się, w tym w tym jazdy na rowerze, wprowadzania psów, ruchu pojazdów, w tym jazdy na quadach, crossach etc.

Wiślane rezerwaty przyrody zostały wyznaczone głównie dla ochrony ptaków  wyprowadzających tu lęgi i korzystających z doliny Wisły jako ważnego korytarza ekologicznego w czasie migracji (tu ptaki odpoczywają i żerują). Obecność ludzi powoduje, że miejsca te przestają być bezpiecznym schronieniem dla ptaków, prowadzi do niszczenia jaj i śmierci piskląt, o czym sprawcy często nie mają pojęcia.

Zachęcamy do pobrania aplikacji Mazowieckie rezerwaty przyrody. Jest ona źródłem wielu ciekawych informacji o tych obszarach chronionych. Podpowiada także, gdzie znajdują się szlaki i miejsca udostępnione do ruchu. Korzystając z niej, można się wybrać na wirtualny spacer po rezerwacie Wyspy Zawadowskie, który pomoże lepiej zrozumieć, dlaczego tak ważne jest pozostawienie tego miejsca przyrodzie.

{"register":{"columns":[]}}