W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powiew wiosny na Mazowszu

25.03.2024

W mazowieckich lasach można już dostrzec kolory wiosennego runa – niebawem pojawią się kobierce białych zawilców gajowych, żółtych ziarnopłonów wiosennych, złoci i zawilców żółtych, niebiesko-fioletowych przylaszczek pospolitych, miodunek ciem.

Wiosenne leśne runo z suchymi liśćmi i zielonymi listkami młodych roślin, białe kwiaty, w tle las

Przyroda Mazowsza budzi się jak co roku do życia - w leśnych ostępach dowodem na nadejście wiosny są zawilce, miodunki, przebiśniegi, kokorycze, piżmaczki, złocie, przylaszczki i ziarnopłony. Są to tzw. geofity wiosenne - gatunki rosnące w cienistych lasach liściastych, które przed rozwojem liści w koronach drzew muszą zdążyć zakwitnąć i wydać nasiona.

Jednymi z najwcześniej zakwitających roślin są śnieżyczki przebiśnieg, których kwiaty często pojawiają się kiedy dno lasu pokrywa jeszcze śnieg. Kwitną od lutego do kwietnia, przy czym terminy te różnią się w zależności od wysokości nad poziomem morza (warunków klimatycznych). Jest to gatunek wskaźnikowy dla przedwiośnia.

Na terenie województwa mazowieckiego jest miejsce, które zostało objęte ochroną właśnie z uwagi na obecność tego gatunku – jest to rezerwat Śnieżyczki w Nadleśnictwie Sokołów, Leśnictwo Repki. Został on utworzony  w 1980 roku na powierzchni 25,27 ha. Jest to jedno z niewielu stanowisk tej rośliny w Polsce północnej. Cały obszar pokryty jest drzewostanem. Jest to drzewostan mieszany, wielogatunkowy, bardzo zróżnicowany pod względem struktury i wieku gatunków w nim występujących, aczkolwiek przeważają drzewostany starsze, powyżej 60 lat. Na terenie rezerwatu występują także inne rośliny będące pod ochroną. Są to: wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, kopytnik pospolity, pierwiosnek wyniosły.

Śnieżyczka przebiśnieg  w naturze znana jest głównie z lasów południowej i środkowej Europy, jednak jest szeroko rozpowszechniona poza zwartym zasięgiem, jako roślina ozdobna. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia. Także roślina miododajna i lecznicza. W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Rezerwat przyrody Śnieżyczki nie został udostępniony do ruchu, co oznacza, że nie wolno poruszać się po jego terenie. Jednak spektakularny zakwit śnieżyczek można podziwiać z dróg leśnych.

{"register":{"columns":[]}}