Rozbudowa wału przeciwpowodziowego między Jabłonną a Nowym Dworem Mazowieckim
22.10.2024
Informacja o stanie faktyczno-prawnym w zakresie rozbudowy wału przeciwpowodziowego w gminie Jabłonna i mieście Nowy Dwór Mazowiecki
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wzięli udział w spotkaniu z Wójtem Gminy Jabłonna. Spotkanie to było pokłosiem posiedzenia zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku położonym w gminie Jabłonna i mieście Nowy Dwór Mazowiecki.
Odpowiadając na pojawiające się wątpliwości, w odniesieniu do obecnego stanu faktyczno-prawnego rozbudowy ww. wału przeciwpowodziowego, należy wyjaśnić, że postępowanie prowadzone przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, zostało zakończone w 2022 r., wraz z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Z uwagi na wpłynięcie odwołania od ww. decyzji, akta sprawy zostały przekazane do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W lipcu 2023 r. Generalny Dyrektor wydał tzw. decyzję reformatoryjną, tj. utrzymującą w części w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, w części uchylającą i orzekającą w sprawie, a w części umarzającą postępowanie. Decyzja ta została następnie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nie jest uczestnikiem ani stroną postępowania w sprawie prowadzonej przez WSA w Warszawie.
Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz orzecznictwem sądów administracyjnych, odwołanie od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie powoduje automatycznie braku możliwości podjęcia dalszych działań związanych z wykonaniem ww. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w tym zmierzających do uzyskania tzw. decyzji następczych, np. pozwolenia na budowę, pozwolenia wodnoprawnego itp. Ewentualne wstrzymanie wykonania decyzji zależy od oceny sądu. Analiza i ocena możliwości podjęcia działań, o których mowa powyżej, spoczywa obecnie na wnioskującym o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czyli na Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.