W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop. Rezerwat przyrody. Upewnij się, zanim wpłyniesz…

14.05.2024

Czy można zorganizować spływ kajakowy w rezerwacie przyrody? Co należy wiedzieć, zanim wyruszymy z nurtem rzeki…

Kajakarze na rzece

Wraz z nadejściem ciepłych dni przypominamy zasady obowiązujące w rezerwatach przyrody obejmujących cieki i zbiorniki wodne. Pływanie po akwenach i rzekach znajdujących się w granicach rezerwatów przyrody jest możliwe w przypadku, gdy regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczy szlak lub miejsca udostępnione do pływania.

Obecnie na terenie województwa mazowieckiego poruszanie się z wykorzystaniem sprzętu pływającego jest możliwe w wyznaczonych miejscach w rezerwatach: Morysin i Jeziorko Czerniakowskie (wyłącznie w części na południe od mostu) oraz Świder (wyłącznie w miejscu wyznaczonego kąpieliska).

W pozostałych rezerwatach przyrody, w tym w rezerwatach Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie, pływanie jest możliwe tylko po uprzednim uzyskaniu decyzji zezwalającej na odstępstwa od zakazów obowiązujących w rezerwatach przyrody. Wzór wniosku o decyzję dostępny jest na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Decyzja taka może podlegać kontroli przez Policję. W przypadku braku decyzji pływanie w rezerwatach zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Wspomnieć należy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie zawarł porozumienie z Komendą Stołeczną Policji, na podstawie której w rezerwatach przyrody planowane są piesze patrole brzegów, jak również patrole prowadzone z łodzi przez Komisariat Rzeczny Policji.

Zgodnie z zarządzeniem ustanawiającym rezerwat przyrody Świder obejmuje on odcinek rzeki Świder o długości około 41 km, od spiętrzenia w Dłużewie aż do mostu drogowego w Otwocku i fragment rzeki Mieni o długości około 5 km, od kładki w Wiązownie do jej ujścia do Świdra. Ochroną objęty jest także pas terenów po obu brzegach tych rzek o szerokości 20 m. Większość rezerwatu została włączona do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako obszar PLH140025 Dolina Środkowego Świdra, a przedmiotami ochrony są tu m.in. piskorz, bóbr europejski, minóg ukraiński, wydra europejska, czy koza pospolita. Uznano tę rzekę, wraz z jej prawym dopływem Mienią, za miejsce wyjątkowe w skali Mazowsza i zasługujące na najwyższą ochronę.

Rezerwaty przyrody Wyspy Zawadowskie i Wyspy Świderskie, które zostały wyznaczone dla ochrony cennych i rzadkich gatunków ptaków, znajdują się w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły PLB140004. Poruszanie się po tych rezerwatach, a w szczególności po piaszczystych brzegach, wyspach i ławicach jest zabronione. Zakaz ten nabiera szczególnego znaczenia w okresie od kwietnia do sierpnia, kiedy rybitwy, sieweczki, mewy, ostrygojady i inne ptaki przylatują tu by złożyć jaja i wychować młode. Ich gniazda, w większości przypadków mają postać niewielkich zagłębień w piasku, które trudno dostrzec. To między innymi dlatego wchodzenie i wjeżdżanie na plaże powoduje tak poważne zagrożenie dla ptaków.

Nie wchodź na piaszczyste wyspy na Wiśle

Pomóż nam chronić ptaki gniazdujące nad Wisłą

{"register":{"columns":[]}}