Uwaga na ptaki
Zdarza się, że wrony lub sójki atakują ludzi… Warto wiedzieć, że to działanie instynktowne, nakazujące im bronić potomstwa. Proste rozwiązania, jak korekta trasy spaceru, zmiana trasy dojścia do przystanku, ochronią nas przed atakami i ułatwią ptakom bezpieczne wprowadzenie młodego pokolenia w życie
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie docierają sygnały świadczące o atakach na ludzi ptaków należących do krukowatych, w szczególności wron siwych i sójek. Warto jednak podkreślić, że zdarzenia takie mają charakter incydentalny i spowodowane są troską dorosłych ptaków o potomstwo. Krukowate działają pod wpływem instynktu, nie mają świadomości, że osoby przechodzące w okolicy ich gniazd zwykle nie stanowią zagrożenia dla ich lęgów. W analogiczny sposób odganiają od miejsca rozrodu i wychowu młodych psy i inne zwierzęta.
Od marca do końca czerwca trwa okres lęgowy tych gatunków. Ptaki bronią przed drapieżnikami nie tylko gniazd i przebywających w nich piskląt, ale również podlotów, tj. młodych osobników, które co prawda opuściły już swoje gniazda i często przebywają na ziemi, ale nadal nie są jeszcze w pełni samodzielne – nie potrafią latać i nie zdobywają same pokarmu. Najczęściej to właśnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z obecnością podlotów, doświadczamy agresji ze strony dorosłych osobników. Zdarza się, że podczas gdy my nie zauważamy nawet młodych osobników ukrytych wśród krzewów, w zaroślach lub pod samochodem, ptasi rodzice prewencyjnie próbują nas od nich odstraszyć lub odciągnąć. Powodem jest poczucie zagrożenia i instynkt nakazujący obronę przed nim. Dodatkowo ptaki należące do krukowatych charakteryzują bardzo silne więzi rodzinne - w przypadku wrony siwej nawet do kilkunastu dorosłych ptaków może stanąć w obronie jednego podlota.
Jak reagować w przypadku ataku krukowatych? Przede wszystkim należałoby się rozejrzeć wokół i sprawdzić, czy w sąsiedztwie, na drzewie, nie ma gniazda (rzadko zdarzają się sytuacje, że ptaki tych gatunków zakładają gniazda w mniej typowych miejscach, np. na parapecie). Obecność gniazda może być wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. O ile istnieje taka możliwość dobrym rozwiązaniem będzie czasowa zmiana trasy (np. rezygnacja z przechodzenia pod konkretnym drzewem). Można także zgłosić ten fakt administracji osiedla, parku czy gminie, która odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców. Zachęcamy jednocześnie do próby zrozumienia zachowania krukowatych, to po prostu ptasia natura. Z pewnością nie powinno się próbować odstraszać ptaków, a możliwie szybko oddalić się z miejsca, w którym doszło do ataku.
W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa możliwe jest uzyskanie decyzji zezwalającej na odstępstwo od zakazów obowiązujących wobec gatunków chronionych umożliwiającej np. usunięcie gniazda. Po uzyskaniu zezwolenia na odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunków chronionych, możliwe jest np. zabezpieczenie korony danego drzewa przed możliwością założenia gniazd w kolejnym sezonie lęgowym. Wydanie ww. decyzji leży w gestii regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zezwolenie może być wydane przy spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie o ochronie przyrody. Postępowanie takie prowadzone jest na wniosek podmiotu zainteresowanego uzyskaniem takiego zezwolenia - właściciela/zarządcy nieruchomości.