W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami kolejny rok projektu "Mazowieckie rezerwaty przyrody"

2023 r. to już 6 rok realizacji projektu "Mazowieckie rezerwaty przyrody", dzięki któremu rozwijana jest infrastruktura edukacyjna w rezerwatach przyrody i prowadzone są działania informacyjne mające na celu wzmocnienie ochrony tych obszarów

Klatka z filmu - kobieta stoi przed tablicą edukacyjną w lesie, starszy pan przystanął, nastolatek obserwuje las przez lornetkę

W 2023 r. kończymy realizację dwuletniego projektu pn. "Mazowieckie rezerwaty przyrody - ochronić najcenniejsze". Jest to już 4 etap projektu realizowanego przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Działania przeprowadzone w 2022 i 2023 r. objęły m.in. realizację 6 filmów edukacyjnych, które wyświetlane były w warszawskich autobusach i tramwajach. Animacje pomagają zrozumieć zakazy obowiązujące w rezerwatach, zagrożenia, jakie powoduje niewłaściwe zachowanie w tych obszarach chronionych i znaczenie zgodnego z obowiązującym prawem korzystania z nich. Przekaz ten był także wzmocniony poprzez kampanię informacyjną przeprowadzoną z wykorzystaniem tzw. bus backów. Kierowcy, pasażerowie i piesi mogli zapoznać się z kluczowymi informacjami z zakresu ochrony przyrody w wybranych rezerwatach, które były prezentowane na tylnych szybach autobusów.

Kontynuowane było ustawianie tablic edukacyjnych i słupków z QR kodami oraz uzupełnianie aplikacji mobilnej o informacje dotyczące kolejnych rezerwatów w naszym województwie. Szczególną uwagę na tym etapie projektu zwrócono na ochronę rezerwatów wiślanych - jako miejsc kluczowych dla rozrodu coraz rzadszych ptaków siewkowych. Oprócz ustawienia tablic i wydania ulotek informacyjnych, 2023 r. był pierwszym rokiem wspólnych patroli Policji, wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i pracowników RDOŚ w Warszawie w rezerwatach Wyspy Świderskie i Wyspy Zawadowskie.

Ponadto w 2023 r. oznakowano szlaki piesze i rowerowe oraz nielegalne przedepty w kolejnych 3 mazowieckich rezerwatach przyrody. Osoby odwiedzające Las Kabacki im. Stafana Starzyńkiego, Olszynkę Grochowską  i Łosiowe Błota, dzięki czytelnym oznakowaniom, mogą łatwo się zorientować, gdzie przebiegają udostępnione szlaki, a w które miejsca wstęp jest zabroniony.

Pracownicy RDOŚ w Warszawie wzięli udział w 4 spotkaniach terenowych w warszawskich rezerwatach przyrody, prowadząc gry i zabawy edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku. Dodatkowo konkursy wiedzy były prowadzone także za pośrednictwem strony internetowej RDOŚ w Warszawie i profilu na Facebooku. Osoby, które wykazały się zaangażowaniem i wiedzą, miały szansę zdobyć atrakcyjne nagrody, które zostały zrealizowane w ramach projektu.

Projekt "Mazowieckie rezerwaty przyrody - ochronić najcenniejsze" został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, www.wfosigw.pl.

logo

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}