W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania ochronne dla dwóch mazowieckich rezerwatów

18.03.2021

Łąka na tle lasu w mazowieckim rezerwacie.

W marcu 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie ustanowił zadania ochronne dla rezerwatów przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich i Wilcze Błota

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nadzoruje rezerwaty przyrody na terenie województwa mazowieckiego, m.in. poprzez określanie niezbędnych do realizacji zadań z zakresu ochrony czynnej w planach ochrony lub zadaniach ochronnych.  Zarządzeniami z dnia 4 marca 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie ustanowił zadania ochronne dla dwóch rezerwatów: Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich i Wilcze Błota.

Rezerwat przyrody Wilcze Błota położony jest na terenie powiatu węgrowskiego, w gminie Łochów.  Został utworzony w 1996 r., aby zachować zróżnicowane pod względem florystycznym, fitosocjologicznym i krajobrazowym torfowisko wraz z przylegającymi do niego olsami i borami. Bogate ekosystemy leśne, torfowiskowe i łąkowe rezerwatu obejmują powierzchnię ponad 89 ha. Zadania ochronne wskazują niezbędne do przeprowadzenia prace ukierunkowane na  poprawę jakości siedlisk.  Wykaszanie łąk, z jednoczesnym wywożeniem pozyskanej biomasy, pozwoli powstrzymać proces sukcesji wtórnej drzew i krzewów, a tym samym stopniowy zanik cennych przyrodniczo terenów otwartych.

Rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich znajduje się w gminie Mszczonów, w powiecie żyrardowskim. Rezerwat, utworzony w 2004 r., jest jednym z najmłodszych na terenie województwa mazowieckiego. Ochroną objęto tu ponad 19 ha stawów rybnych i przylegających do nich łąk. Zbiorniki wodne są  miejscem rozrodu i regularnego występowania ptaków, w szczególności siewkowatych i blaszkodziobych, stanowiących jeden z głównych celów ochrony. Najistotniejszym zagrożeniem dla rezerwatu jest zanik stawowego charakteru tego obszaru w efekcie zaprzestania gospodarki rybackiej. Hodowla ryb w odpowiednio wysokiej obsadzie oraz utrzymywanie stawów i terenów do nich przyległych we właściwym stanie, zapewnia występującym w rezerwacie ptakom obfitą bazę żerową oraz dobre warunki bytowe. Zadania ochronne umożliwiają tu prowadzenie ekstensywnej gospodarki rybackiej, warunkującej utrzymanie celu ochrony tego obszaru.

Żaden z rezerwatów nie został udostępniony do ruchu.

{"register":{"columns":[]}}