Zanim wejdziesz do rezerwatu przyrody...
16.04.2021
W związku z pojawieniem się w ostatnim czasie informacji medialnych i artykułów internetowych prezentujących rezerwaty przyrody i zachęcających do odwiedzenia nieudostępnionych obszarów objętych tego rodzaju ochroną, przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące w rezerwatach przyrody.
Zanim wejdziemy do rezerwatu należy upewnić się czy został on udostępniony do ruchu – listę tych udostępnionych można znaleźć na stronie RDOŚ w Warszawie. W udostępnionych do ruchu rezerwatach przyrody można się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Jeśli zachodzi potrzeba zrealizowania materiału informacyjnego lub edukacyjnego w rezerwacie spoza ww. listy, bądź specyfika zadania wymaga zejścia ze szlaku, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na odstępstwo od zakazów obowiązujących w rezerwatach, zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.). Wniosek i wskazówki dotyczące jego wypełnienia znajdują się na stronie RDOŚ w Warszawie. Decyzja taka może być wydana jeśli wejście do rezerwatu wynika z uzasadnionego celu edukacyjnego, kulturowego, turystycznego, rekreacyjnego, sportowego lub kiltu religijnego i nie spowoduje to negatywnego oddziaływania na cele ochrony przyrody rezerwatu przyrody. Ważne jest, aby wystąpić o taką decyzję z odpowiednim wyprzedzeniem pozwalającym przeprowadzić pełne postępowanie administracyjne. Zbyt późne złożenie wniosku może spowodować brak otrzymania zezwolenia na odstępstwo od zakazów w rezerwacie przyrody we wnioskowanym terminie.
Przypominamy także, że uzyskanie pozytywnej decyzji nie zwalnia wnioskodawcy z uzgodnienia z zarządcą terenu możliwości wejścia na teren nieudostępniony.
Wejście do rezerwatu nieudostępnionego i realizacja materiału zdjęciowego lub filmowego bez stosownej zgody jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa i stanowi czyn zabroniony, zagrożony stosowną karą. Apelujemy do autorów tekstów, aby zanim zaproszą czytelników do odwiedzenia rezerwatu upewnili się, czy wejście do niego jest możliwe, a przedstawiając walory tych miejsc jednocześnie uwrażliwiali korzystających na zasady w nich obowiązujące. Warto przypominać, że rezerwaty to najcenniejsze elementy przyrody, zachowane w mało zmienionym kształcie, chroniące m.in. rzadkie siedliska, gatunki roślin i zwierząt. To od nas samych i naszych wyborów zależy, czy w przyszłości będziemy mogli cieszyć się ich bogactwem i pięknem.
Materiały
Rezerwaty udostepnienie, stan na 02.2021Rezerwaty-udostepnienie-(stan-na-022021)_icon.pdf 0.45MB