W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apfelmus – mus jabłkowy

02.08.2024

W dniu 30 lipca 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Warzywa i owoce: „apfelmus – mus jabłkowy”.

Apfelmus

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Jednolita masa w formie przecieru

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

W zależności od naczynia, w którym się znajduje

Wielkość

W zależności od naczynia, w którym się znajduje

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Jasnobrązowa

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Półpłynna, papkowata

Smak i zapach

Smak w zależności od gatunku jabłek od lekko kwaśnego do słodkiego. Zapach świeżych jabłek

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Mus jabłkowy na Śląsku Opolskim zwany jest jako „apfelmus”. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i przyjęła się w stałym obiegu. Jest to produkt znany w każdym śląskim domu jako dodatek do kołaczy, chleba oraz jako samodzielny deser. Popularne jest również  pasteryzowanie i przechowywanie go w słoikach jako zapas zdrowej porcji owoców na okres zimowy.

W książkach można doszukać się zarówno przepisów na apfelmus, jak i jego rozmaite zastosowania. Apfelmus wspomniany jest m.in. w książce z 1934 r. pt. „Schlesisches Kochbuch” pisanej jeszcze gotykiem. O musie jabłkowym pisała również słynna opolska kucharka Maria Wurst w swojej książce pt. „Kochbuch für Schule und Haus” wydanej po raz pierwszy w 1911 r.

Głównym surowcem do wytwarzania apfelmusu są jabłka. Pozyskiwane były one dawniej z przydomowego sadu dowolnego gatunku, których na wsi nigdy nie brakowało. Wykorzystywane były i są obecnie przede wszystkim tzw. spady, które nie nadają się do przechowywania, a nadają się idealnie do przetworzenia.

Przepis na wykonanie musu jabłkowego jest prosty. Przekazywany był i jest w dalszym ciągu przez śląskie gospodynie z pokolenia na pokolenie. Pierwszym etapem w przygotowaniu apfelmusu jest przygotowanie samych jabłek. Należy je obrać i usunąć gniazda nasienne, a następnie pokroić na ćwiartki. Pokrojone jabłka dusić na wolnym ogniu w wodzie z ewentualnym dodatkiem laski cynamonu i soku z cytryny. Uduszone do miękkości jabłka przetrzeć przez sitko (po uprzednim wyjęciu laski cynamonu). Otrzymany przecier dosłodzić do smaku i ponownie zagotować. Tak przygotowany apfelmus można przełożyć do słoików i pasteryzować.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}