W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania naukowe w sektorze rolno-żywnościowym – wyzwania i perspektywy rozwoju

17.06.2024

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się dzisiaj w siedzibie resortu z dyrektorami i przedstawicielami instytutów badawczych. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat wyzwań oraz możliwości współpracy w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w sektorze rolno-żywnościowym. Na spotkaniu byli również obecni podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu Adam Nowak oraz dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

Spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z dyrektorami instytutów badawczych (fot. MRiRW)

Znaczenie instytutów badawczych

Minister Siekierski podkreślił, że doświadczenie i wiedza instytutów badawczych są niezwykle cenne, a aktywny udział w dyskusji oraz wymiana poglądów przyczynią się do dalszego rozwoju rolnictwa w naszym kraju.

– Stawiamy na wiedzę i innowacje – powiedział minister Czesław Siekierski.

Rozwój instytutów

Szef resortu rolnictwa podkreślił, iż zdaje sobie sprawę z tego, że w kontekście możliwości realizacyjnych instytutom brakuje odpowiedniego zaplecza. Chodzi przede wszystkim o sprzęt badawczy, powiązanie rodzimej nauki z nauką europejską i światową oraz finansowanie instytutów.

– Zależy mi na pozycji naukowej polskich instytutów badawczych, dlatego cały czas prowadzę na ten temat rozmowy z Ministerstwem Finansów i z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – powiedział minister Siekierski.

Korzystanie ze środków unijnych

Minister przypomniał również, że Polska wprowadza do budżetu Unii Europejskiej więcej środków na naukę, niż z niego pobiera.

– Musimy nauczyć się korzystać z tych środków – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister przypomniał, że w związku z 20-leciem obecności Polski w Unii Europejskiej oraz przyszłoroczną prezydencją Polski w Radzie UE powinniśmy jako pierwsi wnieść przemyślenia i propozycje dotyczące innowacyjnego rolnictwa i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

– W tym zakresie potrzebujemy Państwa wsparcia. Powinniśmy wszyscy uczestniczyć w przygotowaniu nowego, innowacyjnego podejścia do rolnictwa przyszłości – zwrócił się szef resortu rolnictwa do przedstawicieli instytutów badawczych.

Spotkanie było również okazją do szerokiej dyskusji na temat wdrażania osiągnięć nauki do praktyki.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}