W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baranowskie racuchy

19.11.2021

W dniu 16 listopada 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze: „baranowskie racuchy”.

Baranowskie racuchy

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)

Podłużny placek przyprószony cukrem pudrem z widocznymi na przekroju pęcherzykami powietrza

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Owalne, spłaszczone placuszki

Wielkość

Średnica placka do 10 cm, porównywalna do średnicy szklanki

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Zarumieniony, złoty kolor

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Placki po usmażeniu mają pulchną konsystencję

Smak i zapach

Delikatny, słodki smak o cukrowo-drożdżowym zapachu ciasta

 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Tradycja wykonywania racuchów jest wielopokoleniowym zwyczajem przekazywanym w miejscowości Baranów na Lubelszczyźnie. W ciężkich czasach mieszkańcy Baranowa zmagali się z ograniczonym dostępem do podstawowych produktów spożywczych, jednak nawet wtedy nie brakowało mleka oraz mąki, z których przyrządzano racuchy. W tym regionie danie to, znane jest pod nazwą „baranowskie racuchy”.

Do przygotowania baranowskich racuchów wystarczą, takie składniki jak: mąka, drożdże, cukier, woda oraz olej. W pierwszej kolejności należy pokruszyć w misce 10 dkg drożdży oraz dodać 2 łyżki cukru. Następnie należy dodać odrobinę wody, aby drożdże się rozpuściły. Do powstałego płynu wsypuje się 1 kg mąki pszennej, a następnie zalewa 3 szklankami wody - całość należy mieszać łyżką do momentu, aż łyżka będzie czysta. Po wyrobieniu ciasta można od razu przystąpić do smażenia racuchów na patelni z dużą ilością oleju na niewielkim ogniu. Po usmażeniu danej partii racuchy przekładane są do naczynia wyłożonego ręcznikiem papierowym w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem gotowego dania gościom warto racuchy uprzednio posypać cukrem pudrem.

Przepis na baranowskie racuchy można znaleźć na kartach ksiąg kulinarnych oraz pozyskać drogą przekazów ustnych. Przedstawiony przez mieszkańców Baranowa wyrób cukierniczy przygotowywany jest z najlepszych składników, a zwłaszcza z wysokiej jakości mąki, która stanowi bazę do przyrządzania tego dania. W zależności od pory roku baranowskie racuchy mogą być podawane z różnymi dodatkami takimi, jak: świeże owoce, dżem truskawkowy, banan z kremem czekoladowym, czy smażone jabłka. Te wszystkie dodatki pozwalają nadać potrawie niepowtarzalnego smaku, który przenosi myśli konsumujących do wspomnień z dziecięcych lat.

Mimo mijających lat społeczeństwo Baranowa z przyjemnością podtrzymuje tradycyjne przygotowywanie baranowskich racuchów korzystając przy tym z receptur przekazywanych od najstarszych mieszkańców tej miejscowości.

{"register":{"columns":[]}}