W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barszcz biały na króliku po tokarsku

28.10.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-10-25 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. wielkopolskim.

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Gęsta lub rzadka masa, w zależności z czym jest podawana

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

W zależności od wielkości i kształtu naczynia, w którym jest podawany

Wielkość

Najczęściej podawany w porcji około 400 ml

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Kremowo-biała

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płynna, kremowa bez grudek

Smak i zapach

Zapach maślany, śmietanowy. Wyczuwalny zapach octu i majeranku. Smak intensywny  i wytrawny. Kwaśny i śmietanowy

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Barszcz biały na króliku po tokarsku to tradycyjna zupa przygotowywana w okolicach Turku w województwie wielkopolskim.

 W historii kuchni polskiej barszcz biały oznaczał zupę gotowaną na barszczu zwyczajnym (roślinie), bądź na zakwasie z mąki pszennej. „Barszcz - od najdawniejszych czasów ulubiona w Polsce polewka kwaskowata, gotowana zwykle z kwasu burakowego (zakwaszona ćwikła), lub chlebowego, uważana przez dawnych botaników polskich za lekarstwo (…)”. – (Z. Gloger, Encyklopedia Staropolska).

Cztery główne składniki, z których sporządzany był barszcz biały na króliku po tokarsku, charakterystyczny dla regionu powiatu tureckiego, podkreślają lokalną kulturę kulinarną. Pierwszym składnikiem był królik, stanowiący bazę barszczu. Mięso z królika podkreślało wyjątkowy smak i aromat wywaru. Ze względu na łatwość w utrzymaniu, króliki hodowano w większości gospodarstw. Nie potrzebowały one specjalnej paszy. Karmiono je chwastami i roślinami z przydomowych sadów. Hodowla królików dostarczała zdrowego i pożywnego mięsa, które było składnikiem kuchni prostej i codziennej. Drugim składnikiem, który uzupełniał całość potrawy była śmietana, której nigdy nie brakowało mieszkańcom, ze względu na tradycje chowu bydła mlecznego. Kolejnym składnikiem dodawanym do zupy był ocet. Zakwaszając zupę dopełniał smak barszczu. Barszcz biały po tokarsku doprawiano lubczykiem i majerankiem, które były jednymi z podstawowych ziół rosnących w przydomowych ogródkach.

Barszcz biały gotowany na kościach z królika z dodatkiem włoszczyzny do dziś jest popularną i lubianą zupą, serwowaną przez cały rok niezależnie od sezonu. Potrawa najczęściej podawana jest z tłuczonymi ziemniakami lub z makaronem, z dodatkiem masła albo śmietany.

 

{"register":{"columns":[]}}