W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barszcz czereśniowy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-03-14 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Zupa z widocznymi kawałkami czereśni.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Jasnoróżowa, nieprzezroczysta z widocznymi kawałkami czereśni.

Konsystencja:

Płynna, lekko zawiesista ciecz.

Smak:

Smak słodko-winny. Wyczuwalny zapach migdałów i mięty oraz delikatny zapach świeżych jarzyn, cukru i śmietany.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Barszcz czereśniowy od najdawniejszych czasów był ulubioną potrawą mieszkańców regionu Lubelszczyzny. W większości były to tereny rolnicze, ale miejscowa ludność zajmowała się także uprawą sadowniczą oraz ogrodniczą. Uprawa m.in. czereśni była jedną z wieloletnich tradycji na terenie gminy. Różnorodność odmian oraz długi termin owocowania i zbioru powodowały, że czereśnie były często wykorzystywane w kuchni od lipca do późnej jesieni, a nawet zimy, przy odpowiednim przechowywaniu lub wcześniejszej obróbce. Z przydomowych czereśni najczęściej robiono przetwory, a w okresie letnim – barszcz. Jego receptura powstała na bazie zupy warzywnej, do której dodawano czereśnie. Tak przygotowywany barszcz był świetną propozycją posiłku na upalne dni. Był tani i szybki w przygotowaniu, przy czym jednocześnie bardzo smaczny. Często podawano go zamiast tradycyjnej zupy jako pierwsze danie, a także jako deser. Dodawano do niego drobny makaron lub groszek ptysiowy. W niektórych domach dodawano także świeże zioła, które nadawały niepowtarzalnego aromatu. Barszcz czereśniowy jest nadal bardzo popularny i gotowany szczególnie w sezonie letnim. Na chwilę obecną ze względu na duże zainteresowanie kuchnią regionalną, potrawa ta zaczęła gościć nie tylko na domowych stołach, ale również coraz częściej w renomowanych restauracjach oraz na bankietach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}