Beef Forum: rozmowy o kwestiach ważnych dla sektora wołowiny
03.02.2025
O sukcesach i wyzwaniach polskiego sektora mięsa wołowego dyskutowali podczas XI Międzynarodowego Forum Wołowiny (Beef Forum) sekretarz stanu Jacek Czerniak oraz podsekretarz stanu Adam Nowak. Uczestnicy konferencji wysłuchali przemówienia komisarza UE ds. rolnictwa Christophe'a Hansena.
Forum zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął także minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Sukcesy sektora
Wiceministrowie zgodnie stwierdzili, że sukcesy są wynikiem ciężkiej pracy ludzi, a przede wszystkim – zaangażowania hodowców.
Do atutów tego sektora zaliczyli: doskonałej jakości surowiec; zaawansowane technologie przy produkcji; przestrzeganie rygorystycznych standardów UE, m.in. dotyczących dobrostanu zwierząt; eksport stanowiący 80 proc. produkcji; dobra organizacja sektora oraz ogromny postęp w rozwoju sektora.
Stanowisko resortu rolnictwa ws. umowy UE-Mercosur
Wiceministrowie Jacek Czerniak i Adam Nowak przypomnieli, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako pierwsze w Polsce przedstawiło negatywne stanowisko wobec negocjowanej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur. Następnie stanowisko to poparł Rząd RP.
– Umowa UE-Mercosur w największym stopniu zagraża 3 sektorom polskiego rolnictwa: drobiu, wołowiny i buraków cukrowych – zauważył wiceminister Nowak.
– W krajach Mercosur nie są przestrzegane wymogi, które obowiązują przy produkcji mięsnej w Unii Europejskiej – dodał wiceminister Czerniak.
Wiceministrowie poinformowali, że trwają działania zmierzające do zbudowania mniejszości blokującej, która zatrzymałaby niekorzystną umowę handlową UE z krajami Mercosur.
– Działamy cały czas na forum międzynarodowym. Podczas ostatniego posiedzenia Rady AGRIFISH pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego odbywały się rozmowy w kuluarach – poinformował wiceminister Czerniak.
Relacje handlowe z Ukrainą
Podsekretarz stanu Adam Nowak podkreślił, że o umowach dotyczących relacji handlowych UE z Mercosur oraz z Ukrainą musimy mówić łącznie, ponieważ mogą one wystąpić jednocześnie, a co za tym idzie – ich konsekwencje mogą być odczuwalne łącznie.
– Relacje handlowe UE z Ukrainą i kwestie jej przyszłej akcesji są dla Polski równie ważnym wyzwaniem, co Mercosur. Wprawdzie obecnie w Ukrainie nie ma dużej produkcji zwierzęcej, ale jest perspektywa dużego rozwoju tej produkcji. Zaś produkty w pierwszej kolejności wpłynęłyby na polski rynek – zauważył wiceminister Nowak.
– W kontekście akcesji Ukrainy do UE mamy jako resort rolnictwa bardzo proste, jasne i stanowcze zdanie: należy w pierwszej kolejności dokonać rzetelnej oceny skutków akcesji na polską i europejską gospodarkę. Musimy zbudować relacje handlowe z Ukrainą. Podkreślam, że nie ma zgody na pełną liberalizację handlu rolnego z Ukrainą bez spełnienia przez nią wymogów, które obowiązują wszystkie państwa członkowskie – powiedział wiceminister Nowak.
Umowy handlowe UE z krajami trzecimi – postulaty MRiRW
Wiceminister Adam Nowak podkreślił, że MRiRW nie jest przeciwne umowom handlowym UE z krajami trzecimi, ale jesteśmy za równą konkurencją. Zaznaczył także, że negocjowanie przez KE umów handlowych z państwami trzecimi musi odbywać się w dialogu z rolnikami.
– Zastrzeżenia resortu rolnictwa budzi brak pełnej transparentności i konsultacji ze środowiskiem podczas negocjowania umowy UE-Mercosur – stwierdził wiceminister Adam Nowak i dodał, że podczas ostatniego posiedzenia Rady AGRIFISH odbyła się debata nt. potrzeby rewizji wszystkich umów handlowych UE z krajami trzecimi. Poinformował, że minister Siekierski zwrócił się do Komisji Europejskiej o zbiorcze zestawienie wszystkich wielkości kontyngentów na towary rolne z krajów trzecich na obszar UE.
Pozostałe wyzwania dla sektora mięsa wołowego
Zdaniem wiceministra Jacka Czerniaka poza umowami handlowymi UE z krajami trzecimi wyzwaniami dla sektora mięsa wołowego w Polsce są kwestie środowiskowe, dotyczące Zielonego Ładu, w tym emisji gazów cieplarnianych.
– Wyzwaniem dla sektora są także choroby zwierząt. Podkreślam jednak, że jesteśmy krajem wolnym od pryszczycy. Mamy doskonale zorganizowaną inspekcję weterynaryjną – zauważył wiceminister Czerniak.
Przyszłość WPR i polska prezydencja w Radzie UE
– Priorytetami w kształtowaniu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) dla komisarza UE ds. rolnictwa Christophe’a Hansena są uproszczenie unijnej biurokracji, konkurencyjność europejskiego rolnictwa oraz wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu dostaw – poinformował wiceminister Jacek Czerniak i przypomniał, że priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE przedstawił na ostatnim posiedzeniu Rady AGRIFISH minister Czesław Siekierski.
Sekretarz stanu zapowiedział, że w trakcie prezydencji Polska będzie chciała doprowadzić do kompromisu ws. Nowych Technik Genomowych (NGT).
O wydarzeniu
XI Forum Sektora Wołowiny odbyło się 31 stycznia 2025 r. w Warszawie. Jest to jedno z kluczowych wydarzeń dla branży, stanowiące platformę wymiany wiedzy i opinii pomiędzy przedstawicielami administracji, sektora rolno-spożywczego oraz ekspertami.