W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Boczek wiejski siedliski

05.01.2022

W dniu 5 stycznia 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Mięso świeże oraz produkty mięsne: „boczek wiejski siedliski”.

Boczek wiejski siedliski

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                    

Wędzonka z (bocznej oraz brzusznej części półtuszy wieprzowej) mięśni boczku; paski boczku

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Charakterystyczny dla danej grupy - nieregularny, zbliżony do prostokąta. Na przekroju widoczne poziome warstwy białego tłuszczu

Wielkość

Waga 1-1,4 kg

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Ciemnobrązowa na zewnątrz, na przekroju różowoczerwona z białymi przerostami tłuszczowymi

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Stała, sprężysta

Smak i zapach

Smak swoisty dla wędzonek wieprzowych, słono-pieprzny z wyczuwalną nutą przypraw, o wyraźnym zapachu wędzonego mięsa

 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Tradycja konserwowania boczku poprzez wędzenie znana jest w Siedliskach Drugich od dawien dawna i stanowi element spuścizny kulinarnej regionu. Mimo upływu lat, wielopokoleniowa receptura i sposób wytwarzania boczku jest niezmienny. Głównym surowcem niezbędnym do wyrobu wędzonki jest wysokiej jakości mięso, pozyskiwane ze środkowej części półtuszy wieprzowej z trzody chlewnej hodowanej w okolicznych gospodarstwach.

Starannie selekcjonowane paski boczku, sprężyste z jasnym tłuszczykiem leżakują w marynacie na bazie lubczyku, ziela angielskiego, liści laurowych, soli, pieprzu i cukru. Proces marynowania na mokro trwa przez trzy dni. Po wyjęciu
 z marynaty różowy i aromatyczny boczek wędruje na cztery godziny do wędzarni opalanej drewnem dębowym w temperaturze 50-55 °C. Po uwędzeniu mięso musi być jeszcze poddane obróbce termicznej. Odbywa się to poprzez sparzenie wędzonki we wcześniej przygotowanej wrzącej wodzie. Ostatnim etapem jest zawieszenie boczku na kijach wędzarniczych i ostudzeniu mięsa w temperaturze otoczenia.

  Do wyrobu boczku wiejskiego siedliskiego potrzebna jest wiedza i praktyka zdobywana przez lata, która przekazywana była z pokolenia na pokolenie
i kultywowana do dnia dzisiejszego. Proces powstawania gotowego produktu jest pracochłonny i długi. Przebiega przez etapy marynowania, osuszania, wędzenia, parzenia i hartowania. W efekcie czego, powstaje wyśmienite mięsiwo o wspaniałym aromacie, miękkiej strukturze z delikatnym tłuszczykiem będącym nośnikiem smaku, które skupia w sobie cechy doskonałego wyrobu wędliniarskiego, głęboko zakorzenionego w tradycji kulinarnej Lubelszczyzny.

{"register":{"columns":[]}}