Bułka drożdżowa z kruszonką z Dzwonowej
11.05.2023
W dniu 09 maja 2023 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: wyroby piekarnicze i cukiernicze: „bułka drożdżowa z kruszonką z Dzwonowej”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Ciasto formowane w prostokąt, w przekroju kremowe lub jasnożółte z dodatkiem sera i kruszonki
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt prostokąta
Wielkość
W zależności od wielkości foremki
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Od złocistego do ciemno-złocistego i brązowego na zewnątrz, w przekroju barwa ciasta kremowa lub jasnożółta
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Pulchna i elastyczna
Smak i zapach
Słodki smak, charakterystyczny dla ciast drożdżowych
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Bułka drożdżowa z kruszonką z Dzwonowej przygotowywana jest z pokolenia na pokolenie przez mieszkanki tej miejscowości. Już w latach 60 XX w. bułkę drożdżową z kruszonką z Dzwonowej przygotowywano od święta oraz podawano gościom w trakcie ważnych uroczystości rodzinnych. Kawałek bułki drożdżowej dostawali tez wszyscy którzy przed weselem przynieśli do domu panny młodej produkty na przygotowanie weselnego poczęstunku np. jaja, masło czy śmietanę. Produkt ten był i jest wykorzystywany przede wszystkim jako poczęstunek w pracach polowych takich jak żniwa czy wykopki, babkę do dziś podaję się gościom w trakcie ważnych uroczystości rodzinnych lub religijnych.
Sposób przygotowania bułki drożdżowej z kruszonką z Dzwonowej jest bardzo prosty, choć wymaga sporo czasu i pracy. Przepis bardzo często przekazywany jest na spotkaniach integracyjnych kobiet, warsztatach wypieku ciast i różnych zjazdach. Obecnie istnieje wiele możliwości przygotowania bułki z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu kulinarnego, jednak to nadal tradycyjny sposób wypiekania w piecu kaflowym jest kultywowany wśród mieszkańców. Przepis na bułkę drożdżową z kruszonka z Dzwonowej cieszy się dużą popularnością gdyż wypiek opiera się na tradycyjnej i sprawdzonej recepturze, zaś ciasto zawsze „wychodzi” i jest smaczne.