Centralna inauguracja roku szkolnego w szkole w Golądkowie
05.09.2022
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w uroczystej, centralnej inauguracji roku szkolnego 2022/2023 szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez MRiRW. Odbyła się ona w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie.
Obecnie szkoła ta jest w grupie 61 szkół rolniczych, które prowadzone są przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swoim wystąpieniu szef resortu rolnictwa przypomniał swoje związki ze szkołą w Golądkowie. Wicepremier był w niej nauczycielem przez 11 lat, a uczył matematyki.
Przygotowanie do zawodu rolnika
– Rolnictwo, wykształcenie rolnicze wymaga szczególnej uwagi. Ten zawód to pasja, ale wymaga szerokiej wiedzy z różnych dziedzin – podkreślił wicepremier.
Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na specyfikę szkół rolniczych, które muszą mieć odpowiednie warunki i zaplecze dające również konkretną wiedzę praktyczną. Dlatego, według wicepremiera, zapoczątkowany w 2006–2007 roku proces przechodzenia szkół rolniczych pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przebiega bardzo dobrze.
– Współczesne rolnictwo wymaga nowoczesnej wiedzy z wielu dyscyplin i stąd ogromna odpowiedzialność szkół rolniczych w przygotowaniu do zawodu rolnika – stwierdził szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Kowalczyk zauważył, że bieżący rok szkolny wprowadza dużo zmian, których celem jest podniesienie jakości nauczania oraz bezpieczeństwa w szkołach. Podkreślił, że jest wdzięczny nauczycielom za kształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków, którzy swą przyszłość zawodową wiążą z rolnictwem i rynkami rolnymi.
– Życzę, aby szkoły rolnicze stały się wzorcowym przykładem kształcenia zawodowego – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, zwracając się do nauczycieli i uczniów.
Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że szkoła to miejsce, w którym kształtują się właściwe postawy szacunku dla kultury ludowej i do tradycji tak, aby te wartości były pielęgnowane i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Zapewnił jednocześnie, że tym zakresie szkoły rolnicze mogą liczyć na wsparcie ze strony Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wystawa towarzysząca inauguracji
Wicepremier odniósł się do towarzyszącej uroczystości „Wystawy dawnych gatunków i odmian zbóż”, prezentującej często zapomniane i mało znane odmiany i gatunki roślin uprawnych. Wystawa powstała w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jej celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania zasobów genowych roślin rolniczych. Wicepremier podziękował organizatorom wystawy.
– Osobiście cieszę się, że wystawa trafia do szkół i uczelni rolniczych, gdyż jest to świetny sposób na upowszechnianie wiedzy o dawnych odmianach wśród przyszłych rolników – dodał.
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.09.2022 20:33 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 05.09.2022 20:33 Iwona Chromiak