Chleb męciński
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-12-01 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim
Wygląd:
Skórka dolna przypieczona, z wierzchu porowata, lekko rozerwana, posypana pszenną mąka razową.
Kształt:
Okrągły, na przekroju owalny.
Rozmiar:
Średnica: 25-35 cm, wysokość: 12-15 cm, waga po wypieku: 1,2-2,0 kg.
Barwa:
Górna skórka barwy ciemno-złocistej. Na wierzchu z posypką marmurkową z przesianej mąki razowej pszennej. Na przekroju miękisz w kolorze szarym, marmurkowym.
Konsystencja:
Chleb porowaty, skórka chrupka, miękisz elastyczny z widocznymi pęcherzykami powietrza.
Smak:
Charakterystyczny dla tego rodzaju pieczywa. Wyczuwalny zapach mąki razowej i zapach używanego do opalania pieca drewna jodłowego i bukowego.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
W polskiej tradycji ludowej i kulturowej szacunek do chleba jest silny i głęboki, o czym pisze Jan Urygi w publikacji „Rok Polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu”: „W polskiej i w ogóle słowiańskiej tradycji ludowej i kulturowej chleb był symbolem pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Nie zawsze bowiem i nie dla wszystkich był pożywieniem podstawowym i codziennym. W biedniejszych częściach kraju pojawiał się w domu na większe święta (…) Kult i symbol chleba, wraz z przybyciem do naszego kraju wiary chrześcijańskiej, nabrały nowych treści. Oddawano mu cześć podobnie jak Bogu i rodzicom. Chleb nazywano świętym, a ziemię świętą rodzicielką”. Wygląd i właściwości chleba zmieniały się znacznie w ciągu wieków wraz z doskonaleniem techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:05 administrator gov.pl