Chleb mieszany koprzywnicki
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-12-01 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. świętokrzyskim.
Wygląd:
Bochenki chleba z mąki żytniej i pszennej.
Kształt:
Okrągły, podłużny lub nadany formą.
Rozmiar:
Bochenki od 0,4 kg do 1,4 kg.
Barwa:
Skórka koloru brązowego od jasnego brązu po ciemniejszy z połyskiem. Na skórce najczęściej posypka makowa, miękisz biało-szary.
Konsystencja:
Chleb elastyczny, o dobrej krajalności, po lekkim nacisku wraca do stanu pierwotnego bez uszkodzenia struktury.
Smak:
Aromatyczny, lekko kwaskowy i zarazem słodkawy.
Tradycja:
W Koprzywnicy od wielu lat wypiekany jest chleb mieszany koprzywnicki według niezmiennej receptury. Dawniej przygotowywany był raz lub dwa razy w tygodniu do codziennego spożycia. Wypiekano go również na wesela, święta i odpusty w parafii. Chleb mieszany koprzywnicki jest pieczywem sporządzanym w oparciu o zakwas produkowany na bazie zaczątku z poprzedniego wypieku. Zachowuje swoje właściwości i dobry smak przez około 1 tydzień. Zawdzięcza to swojemu naturalnemu sposobowi produkcji opartemu na ponad 50-letniej tradycji. Do jego wypieku używa się dwóch rodzajów mąki pszenną i żytnią, wodę, drożdże, sól oraz mak jako posypkę. Najpierw zaczyn robiony jest z mąki żytniej poddawanej kilkukrotnej fermentacji, dopiero potem dodawana jest mąka pszenna. Chleb pieczony jest tak jak przed laty w piecu chlebowym wykonanym z cegły i opalanym drewnem lub węglem. „Temperaturę mierzono termometrem. W czasie pieczenia była para, żeby bochenki miały odpowiedni wygląd i smak. Także piekarze sprawdzali w trakcie pieczenia wygląd bochenków i przesuwali je ze środka pieca na boki i odwrotnie, żeby się dobrze wypiekły i ładnie wyglądały” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Koprzywnicy).
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.08.2018 11:27 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 07.08.2018 11:27 Sławomir Mucha