W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb prądnicki

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2005-10-10 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Owalny, względnie okrągły, skórka posiada cienką warstwę otrąb żytnich. W przekroju barwa jasna, porowatość równomierna.

Kształt:

Zbliżony do owalu z łagodnie zmniejszającą się szerokością do tzw. „piętki”.

Rozmiar:

1. Chleb o wadze 4500g – okrągły: średnica około 500mm; owalny: długość około 650 mm, szerokość w środku bochenka 300-350mm, wysokość 120-150mm

Barwa:

Kolor skórki brązowy do ciemnobrązowego z częścią luźnej posypki otrębami żytnimi, której intensywność na przekroju bochenka maleje w kierunku miękiszu

Konsystencja:

Porowatość średnia do dość równomiernej. Miękisz przy lekkim nacisku powinien wrócić do stanu pierwotnego bez uszkodzenia struktury. Grubość skórki około 6mm.

Smak:

Smak właściwy – charakterystyczny dla tego rodzaju chleba. Zapach charakterystyczny dla chleba produkowanego na kwasie żytnim.

Dodatkowe Informacje:

Surowce o wysokiej jakości, szczególnie w odniesieniu do mąk.

Tradycja:

Chleb prądnicki został odtworzony na podstawie wzmianek w literaturze, informacji z Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Prądnika – dzisiejszej dzielnicy miasta Krakowa.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}