W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb pszenno-żytni na zakwasie z Pomocnego

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-03-28 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. dolnośląskim

Wygląd:

Okrągłe bochny z charakterystycznymi pęknięciami, obficie posypane mąką.

Kształt:

Okrągły, na przekroju przybiera kształt elipsy.

Rozmiar:

Średnica ok. 30-35 cm, wysokość do 15 cm, waga do 2 kg.

Barwa:

Zewnętrzna – złota, rumiana skórka, biała w miejscach posypanych mąką. Na przekroju – barwa charakterystyczna dla mąki żytniej koloru szaro-beżowy, a zawartość siemienia lnianego nadaje w niektórych miejscach barwę brązową.

Konsystencja:

Zwarta z pęcherzykami powietrza. Struktura gąbczasta – po ściśnięciu chleb wraca do poprzedniej konsystencji.

Smak:

Smak – lekko kwaśny (od zakwasu), słony, a zarazem czuć delikatny smak zbóż – pszenicy i żyta. Zapach – aromatyczny, jest mieszanką poszczególnych składników – mąki, zakwasu, siemienia lnianego.

Tradycja:

Pomocne to miejscowość na Dolnym Śląsku, w obszarze Pogórza Kaczawskiego w okolicach Jawora. Teren ten słynie z Międzynarodowych Targów Chleba i tradycji w dziedzinie piekarnictwa. Historia przygotowania i pieczenia chleba pszenno-żytniego na zakwasie z Pomocnego oparta jest na tradycji rodzinnej z okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej receptura chleba przekazywana była podczas różnych kursów gotowania. Surowce do wypieku chleba tj. mąka pszenna, żytnia, woda i siemię lniane gospodynie pozyskują z własnych gospodarstw. Cechą charakterystyczną wypieku chleba jest jego prostota oraz krótki czas na przygotowanie i wypiek. Pieczony jest w specjalnie przygotowanym piecu chlebowym opalanym dobrze wysuszonym drewnem dębowym. W celu uniknięcia przypalenia chleba, dno pieca posypywane jest solą. Chleb pszenno-żytni z Pomocnego prezentowany jest podczas różnych regionalnych festynów, wystaw i stanowi wizytówkę miejsca, w którym jest wytwarzany.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.07.2018 07:57 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
16.07.2018 07:57 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}