W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb wiejski z otrębami

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2012-07-04 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Długi chleb z widocznymi na przekroju licznymi pęcherzykami powietrza, ziarenkami siemienia lnianego i otrębami.

Kształt:

Prostokątny, typowy dla formy w której jest pieczony.

Rozmiar:

Waga chleba około 1 kg.

Barwa:

Skórka chleba jasno-brązowa, lekko popękana. Na przekroju barwa chleba jasno-brązowa typowa dla chleba mieszanego.

Konsystencja:

Miękka, elastyczna.

Smak:

Zapach zakwasu chlebowego charakterystyczny dla chleba wiejskiego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

„Ówczesny system wytwarzania zmuszał chłopa do samowystarczalności, tj. zaopatrywania się we własnym zakresie w żywność, okrycie i niezbędny sprzęt gospodarski” (T. Dzikowski, „Historia miejscowości położonych w parafii Boby 1386-1983”). W takich warunkach żyli dawniej mieszkańcy Mikołajówki, gdzie dodatkowym utrudnieniem było położenie miejscowości pośród lasów, bez dróg dojazdowych. W związku z tym mieszkańcy musieli sami wytwarzać i przygotowywać żywność według swoich potrzeb. „Chleb wiejski z otrębami jest produktem znanym od wieku na tym terenie. Zawsze był pieczony w każdym domu” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Mikołajówki). Pieczenie chleba odbywało się raz w tygodniu i była to przeważnie sobota. W piątek wieczorem w dzieży mieszano zakwas z mąką. Czynność ta wymagała siły, ponieważ ciasta było dużo. Następnie pozostawiano zaczyn na całą noc, aby wyrósł. Pozostała część mąki pozostawała w niecce. Po wyrośnięciu ciasta w dzieży, dodawano pozostałą mąkę i dodatki takie jak siemię lniane, otręby żytnie i jeszcze wyrabiano ciasto. Przekładano je do foremek wysypanych otrębami. Piec chlebowy opalany był drewnem liściastym i po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wkładano do niego na długich łopatach przygotowane chleby. Z każdego pieczenia zostawiano zakwas do następnego wypieku. Umiejętność pieczenia chleba przekazywana była z pokolenia na pokolenie i obowiązkiem każdej matki było nauczyć córkę wypieku. Chleb wiejski z otrębami nie zawiera żadnych spulchniaczy i ulepszaczy smaku. Wypiekany na zakwasie ma charakterystyczny zapach, zaś dodatek otrąb dostarcza witamin z grupy B i błonnika, siemię lniane – sole mineralne, związki śluzowe, białkowe i olej. Chleb wiejski z otrębami długo zachowuje świeżość, nie pleśnieje i nie kruszy się przy krojeniu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}