W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chleb żytni tradycyjny

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-02-06 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Bochenek żytniego chleba z lekko popękaną na wierzchu skórką. Miękisz po lekkim naciśnięciu powinien wrócić do stanu pierwotnego.

Kształt:

Podłużny nadany formą, w przekroju zbliżony do kwadratowego.

Rozmiar:

Około 0,4 kg.

Barwa:

Brązowa do ciemnobrązowej.

Konsystencja:

Miękisz o równomiernym zabarwieniu, suchy w dotyku o dobrej krajalności.

Smak:

Lekko kwaśny, aromatyczny.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Pieczywo żytnie pieczone od pokoleń jest najbardziej charakterystycznym pieczywem dla regionu Lubelszczyzny. Taki właśnie chleb pieczono w domach, szczególnie na wsi, co 2-3 tygodnie. „Chleb ten jest smaczny i jednocześnie zdrowy, wytwarzany jest jedynie z mąki żytniej, wody i soli. Utrzymywał swoją świeżość nawet do 7 dni” (wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Baranowa). Dawniej chleb żytni był pieczony przez gospodynie w domowych piecach chlebowych, miał piękny kolor dzięki ciemnej mące, twardą grubą skórkę chroniącą przed wyschnięciem i długo zachowywał świeżość. Od 1948 roku, kiedy to powstała na terenie Baranowa Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, powoli rozwijała się produkcja i wyrób tradycyjnego pieczywa. Chleb żytni tradycyjny produkowany jest w spółdzielni od 1964 roku na podstawie własnej receptury. „Tradycyjnie mięsiło się ciasto ręcznie, a przy większej produkcji proces ten wykonywano przy pomocy maszyn łopatkowych zw. „mięsiołkami”. Ciasto wyrabiano w tzw. „bajtach” – prostokątnych, dużych dzieży (wielkości biurka) zrobionych z desek. Na bajtach były przykrywy i na nich wyrabiało się ciasto na chleb. Porcje ciasta ważyło się na wadze szalkowej. Bochenki były większe niż dzisiaj – dwukilowe i zazwyczaj okrągłe. (…) Obecnie chleb żytni podsypuje się na desce mąką ziemniaczaną i ciasto układa się w foremkach metalowych o różnych kształtach – raczej prostokątnych. Dzięki temu chleb utrzymuje większą wilgotność.” (wywiad przeprowadzony z pracownikami Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Baranowie). Chleb żytni tradycyjny posiada szczególną jakość, która wynika z jego składu. Jest pieczony bez dodatku drożdży i polepszaczy. Jego sekretem i podstawową zaletą jest bardzo starannie prowadzony zakwas i staranna technologia wypieku. Chleb żytni tradycyjny produkowany jest w prosty, zdrowy sposób, dlatego coraz bardziej cieszy się wielkim uznaniem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}