Chruściki zwane też chrustem
15.06.2023
W dniu 12 czerwca 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: wyroby piekarnicze i cukiernicze: „chruściki zwane też chrustem”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Podłużne, bardzo cienkie ciastka o specyficznym kształcie; posypane cukrem pudrem
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt przypominający rozciągniętą kokardę; ciastko powstaje poprzez przeciągnięcie jednego końca przez nacięcie na środku prostokąta
Wielkość
Długość i szerokość ciastka w zależności od pociętych kawałków; długość ok. 10-12 cm, szerokość 3-4 cm
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Jasnozłota
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Bardzo kruche, chrupiące, bardzo łamliwe, delikatnie rozpływające się w ustach
Smak i zapach
Słodki, delikatny smak
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Chruściki to słodkości znane od lat na Kujawach i robione są od Bożego Narodzenia do końca karnawału. Jest to rodzaj bardzo kruchych ciastek, rozpływających się w ustach, o specyficznym kształcie i delikatnym, słodkawym smaku. Inna zwyczajowa nazwa to chrust lub faworki. Nazwa chrust wiąże się z ich kruchą i chrupiącą konsystencją.
Charakterystyczną cechą ciastek jest ich wyjątkowa delikatność i kruchość. Aby uzyskać ten efekt należy dobrze przygotować ciasto. Metoda „zbicia” ciasta wałkiem powoduje, że jest ono odpowiednio napowietrzone i elastyczne. Ważne jest również, aby cienko wałkować ciasto i nie podsypywać zbyt dużą ilością mąki. Wszystko po to, aby uzyskać odpowiednią kruchość i delikatność.
Te niezwykłe ciastka kujawskie gospodynie wykonują do dziś, najczęściej na tłusty czwartek oraz ostatki, czyli wtorek przed środa popielcową.