W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chwała mieszkańcom wsi poległym za Ojczyznę

12.07.2024

Dziś w Michniowie w województwie świętokrzyskim odbywały się uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Brał w nich udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Minister Czesław Siekierski podczas uroczystości w Michniowie (fot. MRiRW)

O uroczystości

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbywały się na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, delegaci gmin i wsi z różnych stron Polski.

– W 2017 roku Sejm RP ustanowił nowe święto państwowe – 12 lipca, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Upamiętnia ono tragiczną historię miejscowości takich jak Michniów, które ucierpiały wskutek brutalnych działań okupantów podczas II wojny światowej. Tragedia Michniowa to nie tylko symbol cierpienia polskich wsi, ale także przestroga dla przyszłych pokoleń. Bestialskie działania okupantów podczas II wojny światowej kosztowały życie wielu Polaków. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych wydarzeniach – mówił podczas uroczystości minister Czesław Siekierski.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi Michniów oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich pomordowanych i poległych za Ojczyznę. Po niej przewidziano wystąpienia zaproszonych gości, złożenie wieńców przy mogile pomordowanych oraz zwiedzanie nowoczesnego, interaktywnego Mauzoleum.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

81. rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to zarazem rocznica, w tym roku 80., Pacyfikacji Wsi Michniów.

12-13 lipca 1943 r. w położnym w Górach Świętokrzyskich Michniowie doszło do brutalnego zamordowania 204 mieszkańców wsi, wśród których były także kobiety i malutkie dzieci. Był to odwet niemieckiego okupanta za pomoc mieszkańców udzieloną oddziałom partyzanckim oraz za przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

– Polityka okupantów podczas II wojny światowej miała na celu zniszczenie polskiego narodu. Mieszkańcy Kresów doświadczyli niewyobrażalnego ludobójstwa, a wsie takie jak Michniów stały się symbolem męczeństwa. Ponad 130 tys. mieszkańców wsi zginęło, a 2,3 mln zostało deportowanych na roboty przymusowe. Podczas wojny zniszczono ponad 350 tys. zagród, wycięto ok. 400 tys. hektarów lasu. Rolnicy stracili ok. 12 mln zwierząt hodowlanych – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa  zaznaczył, że pamięć o Michniowie to hołd dla wszystkich, którzy cierpieli podczas wojny. To także apel do współczesnego świata, by nigdy więcej nie dopuścić do takich okropieństw. Historia Michniowa jest przestrogą i lekcją dla przyszłych pokoleń.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}