Czarny salceson (blutka)
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-12-21 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. pomorskim
Wygląd:
Salceson w pęcherzu, okrągły, spłaszczony lub w jelitach grubych o kształcie falbankowym. Na przekroju widoczne kawałki tłuszczu i podrobów.
Kształt:
Okrągły lub podłużny, zależnie od użytego żołądka wieprzowego.
Rozmiar:
Waga od 0,7-1,2 kg, średnica (w pęcherzu od 12-16 cm)
Barwa:
Barwa zewnętrzna salcesonu szaro-brunatna, na przekroju bordowo-brązowa z widocznymi cząstkami białego tłuszczu i beżowo-brązowych kostek podrobowych.
Konsystencja:
Ścisła, zwięzła, dość twarda, salceson daje się kroić w plastry.
Smak:
Smak pikantny z wyczuwalną nutką słodkości, swoisty dla wyrobu krwistego, wyczuwalny smak ziela angielskiego i majeranku. Zapach specyficzny dla wyrobów wędliniarskich
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Tradycja świniobicia na Kaszubach sięga przełomu XIX i XX wieku, jednak mięso było produktem luksusowym, a ubój odbywał się zaledwie dwa razy w roku. Potwierdzają to F. Lorentz, A. Fischer i T. Leher-Spławiński w książce „Kaszubi kultura ludowa i język”, jak również R. Kukier w wydawnictwie „Kaszubi Bytowscy; Zarys monografii etnograficznej”, w którym pisze: „Mięso nie było częstym produktem spożycia, poza okresem świątecznym i zapustnym. Po zabiciu zwierzęcia całość dzielono na sztuki (połtë), po czym, solono je i układano w zasobowych drewnianych półbeczkach. (…) Dopiero w okresie międzywojennym zaczęto tu wyrabiać wursty z różnych gatunków mięsa i sporządzać większy zestaw kiełbas, m. in. liberkę czyli pasztetową, czerwoną wurstę lub krwawą kiszkę, a nawet salcesony”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:21 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:21 administrator gov.pl