W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dopłaty 2024 – co warto wiedzieć

04.10.2024

Podobnie jak w ubiegłych latach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie rolnikom zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 16 października i zakończy ten proces 30 listopada br. Zaliczki będą wypłacane z uwzględnieniem stawek podanych w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 1 grudnia br. ruszy wypłata płatności końcowych i potrwa ona do 30 czerwca 2025 roku.

Dopłaty 2024

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego zaliczki mają w pierwszej kolejności być wypłacane rolnikom z województw, które ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Płatności bezpośrednie dla wszystkich państw członkowskich UE ustalane są w EURO. W krajach, które nie przyjęły EURO, płatności bezpośrednie przeliczane są na walutę krajową w oparciu o kurs opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień roboczy września.

 Jak już wiadomo, kurs ten jest znacznie niższy od kursu z roku ubiegłego, a umocnienie złotego względem euro ma bezpośredni wpływ na obniżenie łącznej kwoty dopłat przeznaczonych na poszczególne rodzaje płatności w ramach PS WPR (przypomnijmy aktualny kurs wynosi 4,2788 PLN/EUR; kurs w analogicznym okresie roku 2023 wynosił 4,6283 PLN/EUR.)

Paradoksalnie, niższy kurs euro nakłada się na olbrzymie tegoroczne zainteresowanie ekoschematami, co widoczne jest zarówno w większej powierzchni deklarowanej przez rolników na ekoschematy (ponad 2,3 mln ha więcej niż w 2023 r,), jak i w trendzie kumulacji ekoschematów deklarowanych przez rolników na tych samych działkach (dla porównania: w roku 2023 na powierzchni 28% deklarowanych działek rolnicy realizują dwa lub więcej  ekoschematów; w roku 2024 ta powierzchnia z kilkoma ekoschematami wynosi już ponad 35%). Finalnie oznacza to, że w przeliczeniu na jedno gospodarstwo część rolników otrzyma w tym roku wsparcie na poziomie nieznacznie niższym, inne na podobnym, ale będą też gospodarstwa, które otrzymają wyższe wsparcie w stosunku do poziomu z ubiegłego roku. 

{"register":{"columns":[]}}