DORADCA ROKU 2022
17.11.2022
Centrum Doradztwa Rolniczego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorgani-zowało kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Doradca Roku” skierowanego do doradców wpi-sanych na listy doradców prowadzone przez Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwino-wie.
Od lewej: Alicja Stachowiak (II Z-ca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego), Maciej Szłykowicz (Z-ca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego), Dorota Piękna Paterczyk (laureatka II miejsca, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego), Mariusz Tatka (Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu), Sławomira Rogalewska (laureatka III miejsca, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego), Joanna Czapla (Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW), Jarosław Cichocki (laureat I miejsca, Doradca Roku 2022, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego), Andrzej Dolny (Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego), Bartosz Dąbrowski (Dyrektor Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w MRiRW), Ireneusz Drozdowski (Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego).
Konkurs przebiega w 2 etapach – wojewódzkim i krajowym. Na etapie wojewódzkim, za którego organizację odpowiadają dyrektorzy właściwych wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, wyłaniani są trzej laureaci spośród wszystkich doradców zgłoszonych przez podmioty działające na terenie województwa, świadczący usługi na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Z kolei do etapu krajowego zgłaszani są zwycięzcy etapu wojewódzkiego.
Choć była to dopiero III edycja, konkurs już zdołał uzyskać istotne znaczenie w środowisku doradztwa rolniczego i stać się jednym z najważniejszych konkursów organizowanych corocznie z udziałem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs stanowi doskonałą formę uznania ciężkiej i wymagającej pracy doradców rolniczych, którzy na co dzień współpracują z rolnikami. Wspierają ich swoją wiedzą i umiejętnościami, ułatwiają dostęp do najbardziej aktualnych informacji i innowacyjnych rozwiązań oraz pomagają im w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem gospodarstwa.
Zadania doradców stale się rozszerzają i ewoluują. W związku z tym muszą oni ustawicznie podnosić swoją wiedzę i umiejętności, aby być wsparciem dla rolników w takich obszarach jak gospodarowanie w warunkach zmian klimatu, zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych czy prowadzenie zrównoważonej produkcji. Nowe wyzwania, przed którymi stają rolnicy, wymagają profesjonalnego, efektywnego systemu doradztwa rolniczego. Choć jest jeszcze wiele do zrobienia, to już dzisiaj wyraźnie widać istotne zmiany, zarówno jeśli chodzi o bazę dydaktyczną, jak i samą ofertę publicznego doradztwa.
- Doradca roku 2022
Uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu „Doradca Roku” 2022 i wręczenie nagród laureatom etapu krajowego odbyło się w listopadzie 2022 r.
Laureatami III edycji konkursu zostali:
I miejsce - Pan Jarosław Cichocki z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu,
II miejsce - Pani Dorota Piękna-Paterczyk z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
III miejsce - Pani Sławomira Rogalewska z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.
Jarosław Cichocki – zdobywca I miejsca - ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) na kierunku Zootechnika, a także Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w zakresie rolnictwa ekologicznego. Pracę w doradztwie rolniczym (jako specjalista ds. pszczelarstwa) rozpoczął w 1995 roku. Obecnie kieruje Działem Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w Lubaniu. Specjalizuje się w pszczelarstwie, chowie i hodowli zwierząt. Posiada m.in. uprawnienia doradcy rolniczego i rolnośrodowiskowego, a także w zakresie realizacji planów dobrostanowych.
Dorota Piękna-Pietraczyk – zdobywczyni II miejsca - ukończyła Studium Przygotowania Pedagogicznego na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a także Studia Podyplomowe w zakresie integrowanych technologii produkcji roślinnej. Obecnie jest głównym specjalistą ds. produkcji roślinnej w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Marszewie. Zajmuje się doradztwem technologicznym, organizuje i prowadzi szkolenia i warsztaty dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, organizuje szkolenia wyjazdowe na targi i wystawy. Ponadto przygotowuje wnioski i plany nawozowe oraz współpracuje z instytutami naukowymi, organizacjami i stowarzyszeniami, a także prowadzi obserwacje chorób i szkodników na różnych gatunkach roślin rolniczych i ogrodniczych.
Sławomira Rogalewska – zdobywczyni III miejsca – absolwentka Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Szczecinie. Z pracą w doradztwie rolniczym związana od 1996 roku. Obecnie jest głównym doradcą w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Szczecinie. Posiada uprawnienia doradcy rolniczego i rolnośrodowiskowego. Jako doradca przekazuje swoją wiedzę i dzieli się doświadczeniem praktycznym z rolnikami i mieszkańcami gmin Police i Nowe Warpno w ramach prowadzonych szkoleń, warsztatów czy indywidualnych lub grupowych porad. Współpracuje z lokalnym samorządem, Kołem Gospodyń Wiejskich „Inicjatywa Wiejska” w Niekłończycy i Kołem Gospodyń Wiejskich Brzózki oraz Kołem Twórców Regionu SIEDLISKO.