Dożynki Prezydenckie
15.09.2024
Dożynki Prezydenckie to wydarzenie, które odbywało się dziś w Warszawie, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczył w nim wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent dziękował polskim rolnikom za ich trud włożony w zbiór plonów podczas tegorocznych żniw.
Prezydent podziękował wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość rolnikom, a przede wszystkim delegacjom z trzech województw: opolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego, gdzie obecnie trwa walka z powodzią.
Wsparcie dla rolników
– Polski rolnik wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa. Proszę ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o fundusze dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w dzisiejszej uroczystości i zapewnił prezydenta Dudę o wsparciu rolników dotkniętych skutkami anomalii pogodowych. Minister podkreślił, że środki w ramach nadzwyczajnego wsparcia finansowego dla rolników poszkodowanych wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia zostaną wypłacone do końca bieżącego roku, a w ramach przyszłorocznego budżetu zostanie wypłacone wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty wskutek suszy. Dla rolników dotkniętych stratami będzie też zwrot trzeciej i czwartej raty podatku rolnego.
– W związku z obecną sytuacją będą też kolejne straty i będą one analizowane. Będą więc dodatkowe koszty, które musimy umieścić w budżecie przyszłorocznym, a także w tegorocznym, aby pomóc tym, którzy ucierpią wskutek obecnej tragicznej sytuacji – zaznaczył minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dziś widać, jak wielka jest zależność rolników od zmian klimatu, na które nie mamy wpływu.
– W budżecie trzeba ujmować środki na okresy wyjątkowe, tak aby była możliwość utrzymania produkcji rolnej, bo polscy rolnicy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Musimy mieć świadomość wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, które są przed rolnikami i jakiego w związku z nimi wsparcia będą mogą potrzebować – podkreślił minister Siekierski.
Miejsce polskiej żywności na światowych rynkach
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że polska żywność ma wyjątkową jakość i cieszy się dużym zainteresowaniem na rynkach zagranicznych.
– Ponad 40 proc. naszej żywności eksportujemy na wszystkie rynki świata. To wielka zasługa naszych rolników, przetwórców i handlowców. Za to należy się im wszystkim wielkie uznanie – podkreślił minister Siekierski.
Wsparcie z funduszy unijnych
– Polska otrzymuje wsparcie z funduszy Unii Europejskiej. Przez lata naszej obecności w UE otrzymaliśmy 78 mld euro na wsparcie w rolnictwie. Z tego 50 mld euro na dopłaty bezpośrednie, 25 mld euro na II filar, ok. 2 mld euro na interwencję. Ale największą wartością jest wspólny rynek, wolny przepływ towarów i usług, w którym uczestniczymy i mamy na nim należne miejsce – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Przyczyny rolniczych protestów
– W rolnictwie są również duże problemy, jak np. sytuacja związana z protestami. Ich przyczyn należy szukać w małej opłacalności produkcji rolnej, spowodowanej m.in. wysokimi kosztami energii i nawozów, a także często nieracjonalnymi, nadmiernymi wymogami Zielonego Ładu. Obciążają one rolników w ujęciu kosztowym, a także w wyniku nakładanych na nich dodatkowych obowiązków – podkreślił minister Siekierski i dodał, że na destabilizację rynków rolnych wpłynęła również agresja Rosji na Ukrainę i niekontrolowany import produktów rolnych do UE, a w szczególności do Polski.
– Protesty rolników były prowadzone w słusznej sprawie, także w sprawie zabezpieczenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski i innych unijnych krajów. To była forma nacisku na Komisję Europejską, która pod ich wpływem dokonała istotnych zmian w Zielonym Ładzie. Zielony Ład stał się bardziej przyjazny dla rolnika. Komisja Europejska wprowadziła też istotne ograniczenia w napływie tzw. wrażliwych towarów rolnych z Ukrainy na rynek europejski. To były nasze propozycje, nasze oczekiwania i nasze wymagania, które spełniła Komisja – podkreślił minister Siekierski.
Przewodnictwo w Radzie UE
Szef resortu rolnictwa przypomniał, ze w pierwszej połowie przyszłego roku Polska będzie przewodniczyła w Radzie UE. Wtedy, kiedy funkcję kierowania UE przejmie Komisja Europejska w nowym składzie.
– Wyzwania, które będą postawione przed tą Komisją, to wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, z innowacyjnością i konkurencją, która jest na rynku światowym. Musimy mieć świadomość, że w polskim rolnictwie zachodzą zmiany. Następuje koncentracja skali produkcji, bo tylko wtedy można wytrzymać konkurencję na światowym rynku. Jestem związany uczuciowo z obszarem, gdzie jest małe rolnictwo, ale ono wymaga innego podejścia, bo nie jest w stanie w małej skali produkcji zapewnić odpowiedniej skali dochodów dla rodziny – mówił minister.
Koła Gospodyń Wiejskich
– Wieś to także wielka skarbnica polskości, patriotyzmu, kultury i tradycji. Wyrazem tego jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Chcę zapewnić, że środki na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich będą powiększone i trafią do wszystkich kół. Przygotowujemy zmiany ustawowe, aby mogło to nastąpić i są one już bardzo zaawansowane – zapewnił minister Siekierski.
Zrozumienie dla pracy rolnika
Minister podziękował wszystkim rolnikom za ich trud wkładany w produkcję żywności i prosił wszystkich o zrozumienie dla ich pracy.
– Trudno sobie wyobrazić, że nowym mieszkańcom terenów wiejskich – z których napływu bardzo się cieszymy – przeszkadza za wcześnie wyjeżdżający w pole ciągnik i hodowane zwierzęta. Rolnicy produkują konsumenta, dla nas wszystkich. Należy to rozumieć i im w tym pomagać. Ufajmy rolnikom, którzy wiedzą jak dbać o środowisko, jak dbać o dobrostan zwierząt, jak prowadzić uprawy. Nie potrzebują do tego instrukcji z Brukseli – apelował minister Czesław Siekierski.
Tradycja Dożynek Prezydenckich
Dożynki Prezydenckie to święto organizowane w celu okazania szacunku dla pracy rolnika. Jest również formą podziękowania za tegoroczne zbiory. Święto swoją historią sięga czasów średniowiecznych.