W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie posiedzenie AGRIFISH w Brukseli pod przewodnictwem polskiej prezydencji

26.02.2025

24 lutego odbyło się drugie posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Obradom przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Minister Czesław Siekierski rozpoczyna obrady AGRIFISH (fot. PAP)

Weryfikacja wpływu polityk na rozwój obszarów wiejskich (rural proofing)

Rada dokonała wymiany opinii na temat wdrażania zasady "weryfikacji wpływu polityk na rozwój obszarów wiejskich" lub zapewnienia, że polityki są odpowiednie dla osób mieszkających i pracujących na obszarach wiejskich. Debata koncentrowała się na tym, czy i w jaki sposób należy usprawnić mechanizm weryfikacji obszarów wiejskich oraz w jaki sposób lepiej zintegrować rozwój obszarów wiejskich z politykami UE.

– Co czwarty obywatel UE mieszka na obszarach wiejskich; aby zapewnić silną i żywotną wieś, konieczne jest szersze rozumienie potrzeb i wyzwań przed jakimi stoją jej mieszkańcy i rolnicy. Postulujemy, żeby finansowanie licznych prorozwojowych zadań pochodziło nie tylko ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale też innych polityk UE. Pracujemy też nad międzysektorowymi rozwiązaniami, które zapobiegną wyludnianiu się obszarów wiejskich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Ministrowie podkreślili znaczenie silnych społeczności wiejskich dla dobrobytu całej UE w takich obszarach, jak bezpieczeństwo żywnościowe, ochrona środowiska i wzrost gospodarczy. Zaapelowali o to, aby rozwój obszarów wiejskich pozostał częścią silnej i niezależnej wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2027 r.

Ponadto wielu ministrów podkreśliło konieczność wzmocnienia mechanizmów weryfikacji wpływu polityk na rozwój obszarów wiejskich na wszystkich szczeblach bez tworzenia dodatkowych obciążeń administracyjnych. Wiele Państw Członkowskich podkreślało zróżnicowanie regionalne obszarów wiejskich i podzieliło się przykładami udanego uwzględnienia obszarów wiejskich w politykach wdrażanych w swoich krajach.

Sytuacja rynkowa

Rada szczegółowo rozważyła sytuację rynkową UE dla produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza w następstwie wojny Rosji z Ukrainą. Ministrowie zauważyli, że chociaż rynki rolne UE wykazują pozytywne oznaki ożywienia i zwiększonej stabilności, ceny czynników produkcji, zwłaszcza energii i nawozów, nadal znajdują się powyżej poziomów sprzed COVID.

Rada zauważyła, że sektory rolno-spożywcze wciąż stoją w obliczu różnych wyzwań, w tym niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak susze, powodzie i huragany, oraz częstszych ognisk chorób zwierzęcych, takich jak afrykański pomór świń, pryszczyca i ptasia grypa. Ponadto ministrowie zwrócili uwagę na wpływ sytuacji geopolitycznej na stabilność rynku, włączając w to wymianę handlową z USA i Chinami oraz konieczność dokonania oceny wpływu propozycji zwiększenia taryf na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Wiele Państw Członkowskich zwróciło szczególną uwagę na wyzwania stojące przed sektorem wina oraz zalecenia grupy wysokiego szczebla ds. wina.

Ministrowie wyrazili stałą solidarność z Ukrainą, a niektórzy podkreślili konieczność zapewnienia stałych, zrównoważonych stosunków handlowych w celu wspierania ukraińskiego rynku rolno-spożywczego i ochrony interesów rolników z UE.

Sytuacja rynkowa, zwłaszcza w następstwie inwazji na Ukrainę – informacje Komisji i Państw Członkowskich. 

Wizja rolnictwa i żywności

W ramach sekcji „Sprawy różne” Komisja przedstawiła swoją wizję rolnictwa i żywności, którą opublikowano w dniu 19 lutego 2025 r. Głównym celem wizji jest sprawienie, aby UE stała się miejscem, w którym rolnictwo jest atrakcyjne dla przyszłych pokoleń, a sektor rolno-spożywczy jest konkurencyjny, odporny, ponadczasowy i sprawiedliwy.

Państwa Członkowskie z zadowoleniem przyjęły tę wizję, a zwłaszcza nacisk na rolnictwo jako sektor strategiczny oraz znaczenie promowania rolnictwa jako wyboru ścieżki kariery dla przyszłych pokoleń.

Tematy poruszone podczas dyskusji obejmowały: konieczność dysponowania przez WPR odpowiednim i oddzielnym budżetem bazującym na dwóch filarach; znaczenie stałego wsparcia dla obszarów wiejskich; silniejsze dostosowanie standardów produkcji w przypadku importowanych produktów spożywczych; oraz konieczność uproszczenia.

Sprawy różne

W ramach sekcji „Sprawy różne” poruszono następujące tematy:

  • Konferencja Ministrów Rolnictwa w 2025 r. w kontekście Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (Berlin, 18 stycznia 2025 r.) – informacje z Niemiec.
  • Wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie dobrostanu psów i kotów – konieczność uwzględnienia specyficznej sytuacji psów myśliwskich – informacje ze Słowacji

Nagrania z sesji publicznych:

Zdjęcia (8)